Brokuł witaminy – dlaczego warto jeść brokuły?
Brokuł witaminy – już niedługo rusza sezon na brokuły – czy warto sięgać po te warzywa? Kto szczególnie doceni właściwości zdrowotne brokułów? Sprawdź, dlaczego warto jeść brokuły i przekonaj się, że te zielone warzywa to Twoja tajna broń przeciwko wielu chorobom!
Witaminy w warzywach
Brokuł właściwości – brokuły, które nazywane są zielonym kalafiorem, a także kapustą szparagową to jedne z najzdrowszych na świecie warzyw. Posiadają one właściwości odżywcze i zdrowotne – chronią między innymi przed wrzodami żołądka, rakiem i anemią. Regulują także poziom cukru we krwi, co jest ważne dla chorych na cukrzycę oraz pozytywnie wpływają na poprawne funkcjonowanie wzroku.
Brokuły witaminy – warzywo to jest skarbnicą potasu, dlatego pozytywnie wpływa na organizm człowieka i znacznie obniża ciśnienie tętnicze krwi, a także przyspiesza wydalanie sodu z organizmu, co również przyczynia się do obniżenia ciśnienia. Brokuły dzięki obecności w nich witaminy C, pozytywnie wpływają na stawy, wzmacniają je, a także sprawiają, że są bardziej elastyczne. Działają także detoksykacyjnie i pomagają usuwać z organizmu szkodliwe związki np. metale ciężkie.
Brokuł witaminy
Brokuły są bogactwem witamin i minerałów, dlatego tak ważnym jest żeby spożywać ich znaczną ilość. W brokułach znajdziemy m.in. witaminy z grupy B, witaminę A i K oraz sporo witaminy C oraz wspomniany już potas, a także wapń, selen i magnez.
Dieta przeciwrakowa
Zielony kalafior oprócz korzystnego dla naszego zdrowia składu chemicznego posiada także właściwości antynowotworowe – dzięki obecności silnych przeciwutleniaczy, w tym sulforafanu, który uniemożliwia rozwój komórek nowotworowych oraz bierze czynny udział w likwidacji już istniejących, warzywo to polecane jest, jako profilaktyka i wsparcie w leczeniu raka.
Produkty antyrakowe
Sulforafan chroni przed rakiem jelita grubego, rakiem piersi, prostaty i płuc. Jak przyrządzić brokuły, aby zachowały jak najwięcej cennych dla zdrowia właściwości? Aby uchronić się od raka, należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie brokułów, gdyż tylko odpowiednio przygotowane posiadają wszystkie pożądane wartości. Brokuły należy blanszować w temperaturze 76 stopni Celsjusza, najlepiej na parze przez 3-4 minuty, aby te nie utraciły swoich antyrakowych właściwości.
Jak sie zdrowo odzywiac
Dzięki obecnemu w brokułach sulforafrenowi, można też czasowo złagodzić objawy autyzmu. Osoby cierpiące na autyzm, spożywające brokuły, stają się bardziej otwarte na ludzi i świat, który ich otacza. Są to jednak efekty krótkotrwałe. Sulforafren ma także zbawienny wpływ przy wrzodach żołądka i dwunastnicy. Niszczy on bakterie Helicobacter pylori przyczyniające się do rozwoju wrzodów.
Brokuły a odchudzanie
Osoby marzące o smukłej sylwetce powinny częściej sięgać po to zielone warzywo, gdyż jest ono niskokaloryczne – 100 gram brokułów dostarcza jedynie 35 kcal. Poza tym brokuły to źródło błonnika, który wypełnia żołądek i na długo daje uczucie sytości. Jednak nie powinno się stosować diety ukierunkowanej na same brokuły, gdyż jak każde warzywo kapustne, spożyte w nadmiernych ilościach, prowadzi do gazów i wzdęć.
Przepisy na brokuły
Brokuły są skarbnicą witamin i minerałów, dlatego warto częściej po nie sięgać wykorzystując, jako dodatek do mięs, sałatek czy dań jarskich. Doskonale sprawdzą się także, jako dodatek do zup, zapiekanek i makaronów.
trzeba jeszcze dodać, że np. szwedzi jedzą surowego brokuła- ponoć pod postacią smacznej surówki