Chleb żytni na zakwasie
Posiadając już swój własny pieczołowicie przygotowany zakwas naturalne jest, iż chcielibyśmy go w jakiś sposób wykorzystać. Nie zawsze jednak posiadamy odpowiednie umiejętności, by bawić się w jakieś trudne dzieła kulinarne i podboje ? dlatego właśnie pragniemy zaprezentować Wam jeden z najprostszych przepisów na przygotowanie chleba żytniego. Absolutnie każdy, nawet ten nieposiadający kulinarnych uzdolnień, powinien poradzić sobie z jego przygotowaniem.
Co będzie nam potrzebne do upieczenia takiego chleba?
- Zakwas ze 100ml wody i 100g mąki żytniej ? 4 łyżki.
- 1/5kg mąki żytniej (razowej)
- 400ml ciepłej wody
- 1/5kg mąki pszennej (500)
- 1 łyżka płatków migdałowych
- 1 łyżka pestek słonecznika
- Inne suche składniki (jeżeli chcemy, by znalazły się w chlebie)
- sól
Sposób przygotowania
Na samym początku pieczenia wyjmujemy miskę, w której umieszczamy wodę, sól oraz nasze cztery łyżki zakwasu. Wsypujemy do niej również oba rodzaje mąki, a także inne składniki ? płatki migdałowe i pestki słonecznika.
Z tych składników wyrabiamy ciasto (robimy to tak dokładnie, jak to tylko możliwe) ? formujemy z niego bochenek o dowolnym kształcie, przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na 9 godzin (minimalnie 8, a optymalnie 9), by wyrosło.
Gdy tak się stanie, wkładamy ciasto do podgrzanego piekarnika (170 stopni C) i pieczemy do czasu, kiedy nie nabierze odpowiednio brązowego koloru i nie stanie się chrupiące (będzie to widoczne).
W ten sposób pozyskamy własny, bardzo smaczny i chrupiący chlebek. Pamiętajmy, by poczekać z krojeniem do czasu, gdy całkowicie ostygnie.
Artykuł rewelacyjny, tak samo jak te urzekające zdjęcia. Myślę, że będę częściej zaglądała na stronę.
Witam.
Nie rozumiem w tym przepisie tego sformułowania “1/5 kg”.
Czy to oznacza jedna piąta kilograma =0,20 kg czy
inaczej rozumując to jest półtora kilograma. Według mnie bardzo nieprecyzyjne określenie wagi w przepisie.