Dania dla niejadka

Nasze dzieci często niechętnie próbują nowych potraw i lubują się jedynie w tym, co doskonale znają. Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Sprawdź, jak przygotować dania dla niejadka, które nie tylko są zdrowe i wyśmienicie smakują, ale także zachęcają do jedzenia swoim wyglądem.

Posiłki dla dzieci

Dzieci podobnie, jak my jedzą oczami, dlatego posiadając w domu małego niejadka warto nieco się wysilić i zamienić zwykłe śniadanie lub obiad w iście bajkową potrawę. Czasami szczypta kreatywności daje wyjątkowy efekt w postaci pustego talerza i pełnego brzuszka naszego malucha.

2

Przepisy na dania dla niemowląt

W menu najmniejszych dzieci królują przede wszystkim przeciery warzywne i owocowe. Z czasem oczywiście urozmaicamy dietę dziecka zgodnie z kalendarzem żywienia, jednak wielu rodziców przedłuża moment wprowadzania do diety kawałków warzyw, mięsa i innych produktów w obawie o to, że maluch się zakrztusi. Efektem może być niechęć malucha do nowej konsystencji dań, dlatego gdy dziecko ma już pierwsze ząbki koniecznie należy podawać mu dania wymuszające naukę żucia i gryzienia.

2be8bc573a76ce9946d417799db30cf4_normal_260x238

Menu dla dwulatka

Dwuletnie dziecko może już jeść praktycznie wszystko. Oczywiście nadal konieczne są małe modyfikacje “dorosłych” potraw, aby maluch zdrowo rósł i dobrze się rozwijał. Warto pamiętać, że dziecko uczy się zdrowego odżywiania od rodziców, dlatego musimy dać dobry przykład – nie można wymagać od malucha, aby zajadał się brokułami i marchewką, gdy my sięgamy po chipsy czy frytki.

b_1_28556

Przepisy dla małych dzieci 

Dania dla niejadka – jeżeli nasze dziecko nie che jeść warto zmienić sposób serwowania posiłków. Jeżeli normalną kanapkę zamienimy w piracki statek, motylka czy serduszko jest spora szansa, że maluch chętniej po nią sięgnie. Podobnie możemy podchodzić do serwowania obiadów i kolacji – aby ze zwykłego dania wyczarować bajkową potrawę nie musimy iść na kurs gotowania! Czasami wystarczy zakup zwykłych foremek do ciast lub specjalnych form do smażenia jajek – możemy w nich przygotować np. kotlecik rybny w kształcie samochodu.

1166735-Kanapki-z-serem-powycinane-za-pomoca-foremek-do-ciasta-salatka-oraz-pomidorki

Co na obiad dla dziecka?

Pamiętaj, aby nigdy nie zmuszać dziecka do jedzenia na siłę krzykiem i straszeniem np. karą czy chorobami – strach wcale nie sprawi, że dziecko zje posiłek, a jedynie wpłynie na kolejne problemy z jedzeniem – dziecko instynktownie będzie koszarzyło jedzenie z lękiem i stresem!!!

1166737-Pomyslowo-przygotowac-mozemy-niemal-kazde-danie-Ryz-jajko-i-cukinia-do-tego

Zdrowe dania dla dzieci

Mały niejadek to spora próba dla naszych nerwów i cierpliwości. Jeżeli dziecko nie chce jeść warto zastanowić się czy nie “zabija” apetytu przekąskami – słodkie soki (także naturalne), biszkopty, chrupki i inne słodycze to dla małego brzuszka duży posiłek. Pamiętaj o tym i zanim zaczniesz zamartwiać się, że Twój maluch nic nie je zapisz jego codzienne posiłki na kartce – notuj każdy kęs i staraj się wyeliminować z menu wszystkie niepotrzebne produkty – nadmiar soków zastąp wodą, słodycze owocami i unikaj podawania dziecku czegokolwiek, aby tylko zjadło. Bardzo często okazuje się, że problem z jedzeniem tkwi właśnie w podtykaniu maluchowi kolejnych przekąsek i dlatego nie ma ochoty na zdrowy obiad.

 

Komentarze

  1. Kasiaasia pisze:

    Mój urwis, to w ogóle nie chciał jeśc, nawet jak było ładnie podane, więc zaczęłam mu robić po prostu koktajle owocowe na jogurcie jak bardzo nie chce jeść i zupy typu krem. Tak mu posmakowało, że aż postanowiłam lepszy blender do robienia tego kupić na mediaexpert w promocji:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *