Dieta dla układu moczowego. Dlaczego jest taka ważna?

Pełnowartościowa, odżywcza dieta jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia. To, co jemy, wpływa właściwie na wszystkie funkcje naszego organizmu i na każdy układ oraz wszystkie organy. Dużo mówi się o jedzeniu warzyw i owoców, piciu wody i ziołowych naparów. Teoretycznie wszyscy wiemy, że spożywane przez nas posiłki mogą wspierać nasze zdrowie. Ale mimo wszystko wciąż popełniamy sporo błędów. Co jeść i jak, by każdego dnia wspierać zdrowie układu moczowego? Sprawdzamy.

Układ moczowy – za co odpowiada?

Układ moczowy odpowiada za wydalanie z naszego organizmu nadmiaru wody i substancji toksycznych oraz resztek przemiany materii. Nerki są odpowiedzialne również za zachowanie równowagi elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Do tego pełnią funkcję wydzielniczą, wydzielając erytropoetynę oraz aktywną witaminę D istotną z punktu widzenia gospodarki wapniem i fosforem, a także prawidłowego stanu naszych kości. Sprawnie funkcjonujące nerki są ważne również dla ciśnienia krwi. A to tylko wycinek ról, które odgrywa w naszym organizmie układ moczowy. Dlatego tak istotne jest, by dbać o niego każdego dnia. Między innymi odpowiednią, przemyślaną dietą.

Kamica nerkowa – bolesna przypadłość

Jedną z chorób, które bezpośrednio związane są z naszą dietą, jest kamica nerkowa. Polega ona na zlepianiu się w układzie moczowym kryształków mineralnych znajdujących się w moczu. Tworzą one tzw. kamienie, które – jeśli nie można ich wydalić z moczem – zalegają w drogach moczowych. Stopniowo stają się coraz większe, wywołując w końcu atak kolki nerkowej. A objawów kolki nie da się przeoczyć. Chorzy skarżą się na przemożny ból umiejscowiony w okolicy lędźwiowej. Ból promieniuje w kierunku pęcherza i zewnętrznej części uda. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, pojawia się gorączka i nadmierna potliwość. Jeśli zauważymy u siebie podobne objawy, natychmiast udajmy się do lekarza, który zleci wykonanie odpowiednich badań i zaleci terapię.

Dieta w kamicy nerkowej

Żeby zapobiegać pojawianiu się podobnych problemów, musimy zacząć porządnie o siebie dbać. Na początek zmiana jadłospisu. Jeśli w naszej rodzinie pojawiały się przypadki kamicy nerkowej lub jeśli sami już mieliśmy z nią do czynienia, musimy zacząć działać już dziś. Podstawą dbania o układ moczowy jest wypijanie dużej ilości płynów każdego dnia. Przy podobnych problemach zaleca się picie nawet 4 litrów wody dziennie, niewielkimi porcjami, regularnie od rana do wieczora. Przed snem wypijmy szklankę wody, która rozcieńczy mocz w czasie snu. Istotne jest też wspieranie się ziołami. Fitolizyna pasta to produkt bogaty w ziołowe ekstrakty z: kłącza perzu, łusek cebuli, liścia brzozy, nasion kozieradki, korzenia pietruszki, ziela nawłoci, ziela skrzypu, korzenia lubczyku i ziela rdestu ptasiego.

Samą dietę ustala się w zależności od typu kamicy.

  • W kamicy szczawianowej zaleca się wykluczenie produktów będących źródłem szczawianów – szczawiu, szpinaku, botwinki, rabarbaru, buraków, czekolady, mocnej kawy i herbaty.
  • Przy kamicy moczanowej należy ograniczyć puryny, a więc spożycie roślin strączkowych i czerwonych mięs. Warto z kolei zwiększyć ilość nabiału i warzyw.
  • W kamicy cystynowej unikamy aminokwasów cystyny i metioniny. Nie jemy więc mięsa i jego przetworów, ryb, jaj, soi i pszenicy. Warto również ograniczyć spożycie soli.

We wszystkich przypadkach do diety warto włączyć ziołowe terapie. Świetnie sprawdzi się Fitolizyna pasta – produkt leczniczy o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *