Dieta przy hashimoto nie musi być nudna. Polecamy te dania

Zdrowa dieta przy Hashimoto dostarcza niezbędnych witamin i składników odżywczych. Warto skonsultować ją ze specjalistą, by uniknąć niedoborów mikro- i makroelementów. Przygotowując jadłospis, weźmie pod uwagę Twoją wagę, ewentualne współistniejące schorzenia, samopoczucie, aktywność fizyczną i dodatkowe potrzeby.

Co jeść przy chorobie Hashimoto?

Jeśli cierpisz na Hashimoto, możesz jeść ryby gotowane na parze. W ten sposób nie tylko zachowasz większość składników odżywczych, ale też unikniesz szkodliwych substancji. Jeśli już pieczesz albo smażysz ryby i mięso, koniecznie przypraw je rozmarynem, tymiankiem lub oregano. Możesz także zastosować marynatę z oliwy, soku z cytryny lub czosnku.

Skuteczna dieta przy Hashimoto pozwala złagodzić objawy, poprawiając komfort życia. Jeśli nie wiesz, co jeść przy chorobie Hashimoto, skontaktuj się z dietetykiem np. Michałem Wrzoskiem. Odpowiednio zbilansuje dietę pod względem makro- i mikroskładników, biorąc pod uwagę Twoją wagę, stan zdrowia, wiek, styl życia i preferencje kulinarne. Podpowie, jakie warzywa przy Hashimoto warto włączyć do jadłospisu. Wskaże, które produkty możesz spokojnie zjeść, a których lepiej unikać, możesz o tym przeczytać na jego stronie: https://michalwrzosek.pl/dieta/hashimoto/.

Co może zawierać skuteczna dieta przy Hashimoto?

Zastanawiasz się, jakie warzywa przy Hashimoto, polecają dietetycy? Wybieraj produkty, które zawierają niehemowe żelazo. Sięgnij więc po fasolę, groch, szpinak, nać pietruszki i buraki. Z tego samego powodu możesz włączyć do swojej diety kaszę jaglaną, mąkę gryczaną, komosę ryżową, suszone morele i siemię lniane. Wzbogać ją też o pestki dyni i słonecznika, wiórki kokosowe, sezam i amarantus.
Skuteczna dieta dla Hashimoto powinna zaspokajać zapotrzebowanie na witaminy A, C i E, które są bogate w antyoksydanty. Pomagają w walce z wolnymi rodnikami i łagodzą stres oksydacyjny. Uwzględnij więc w swojej diecie paprykę, pietruszkę, brokuły, szpinak, pomidory, marchewkę i zielone warzywa liściaste.

Co warto włączyć do diety przy Hashimoto?

Pięć suszonych śliwek pokrywa 9% dziennego zapotrzebowania na jod, dlatego są świetnym dodatkiem do wielu dań. Mogą być też świetną alternatywą dla niezdrowych przekąsek, takich jak czekoladowe batoniki albo chipsy. Zwróć też uwagę na awokado, bogate w zdrowe tłuszcze.
Ma wszechstronne zastosowanie. Istnieje kilkanaście sposobów na ich przygotowanie. Na przykład rano możesz połączyć awokado z jajkami lub owocami, a po południu zjeść je z piersią z kurczaka.

Dieta dla osób z Hashimoto wcale nie musi być nudna. Na lunch możesz przygotować przepyszną sałatkę z jarmużem. Potrzebujesz następujących składników:

  • 1 szklanka posiekanego jarmużu,
  • 6 pokrojonych w kostkę karczochów,
  • 6 posiekanych rzodkiewek,
  • ¼ szklanki płatków kokosowych,
  • świeżo wyciśnięty sok z cytryny,
  • ¼ szklanki mleka kokosowego.

Na obiad możesz przyrządzić łososia lub purée z kalafiora, a na deser samodzielnie przygotowany mus truskawkowy. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, zjedz banana, kilka daktyli, mango, jabłko lub jagody. Świetnym pomysłem na niedzielny obiad może być domowy rosół z kurczaka.

Czego unikać przy chorobie Hashimoto?

Unikaj rafinowanego cukru, przetworzonej żywności oraz tłuszczów nasyconych i trans. Nasilają bowiem ogólnoustrojowy stan zapalny i podnoszą poziom glukozy we krwi. Z diety dla osób z Hashimoto należy też wykreślić soję, która może zaburzać wchłanianie lewotyroksyny.

Niektórzy zwolennicy protokołu autoimmunologicznego (AIP) zwracają uwagę na warzywa psiankowate, do których zaliczamy ziemniaki, paprykę, pomidory i bakłażan. Mogą wywoływać stan zapalny jelit, a tym samym nasilać reakcję immunologiczną w całym organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *