Interakcje leków z żywnością – o tym musisz pamiętać!

Interakcje leków z żywnością – niektóre substancje zawarte w żywności wchodzą w interakcje ze składnikami leków i tym samym wpływają na stopień ich przyswajania oraz mogą powodować szereg komplikacji podczas leczenia. Sprawdź, jaka żywność nie powinna znaleźć się na Twoim talerzu, jeżeli przyjmujesz nie tylko leki przepisane przez lekarza, ale także suplementy diety.

Interakcje leków w praktyce klinicznej

Instytut Żywności i Żywienia prognozuje, że codziennie 12-16 milionów Polaków przyjmuje leki na receptę, a po suplementy sięga około 20% naszej populacji. Niestety pacjenci często nie są informowani o tym, że dany lek wchodzi w interakcje z żywnością. Efektem braku wiedzy może być pogorszenie stanu zdrowia wynikające z obniżenia wchłaniania substancji czynnej leku, znikomy efekt kuracji, a nawet w niektórych przypadkach zgon wywołany szeregiem różnych czynników.

Lista leków wchodzących w interakcje z grejpfrutem

Leki, a żywność – jak uniknąć działań niepożądanych i szkodliwych dla zdrowia interakcji? Przyjmując jakiekolwiek leki na receptę, leki dostępne bez recepty np. środki przeciwbólowe oraz suplementy diety, należy przede wszystkim korzystać z wiedzy lekarzy i farmaceutów, których warto pytać o radę, zawsze stosować się do zaleceń odnośnie przyjmowania leku (przed posiłkiem, w trakcie posiłku lub po posiłku) oraz dokładnie czytać ulotki każdego z przyjmowanych środków.

Interakcje między lekami

Interakcje leków z żywnością – najczęściej na zaburzenia wchłaniania, metabolizm leków (zwiększenie lub zmniejszenie stężenie leku we krwi) oraz efekt usuwania leku z organizmu wpływają różne pokarmy. Zaliczamy do nich:

Błonnik pokarmowy w formie suplementów, oraz żywność stanowiąca źródło błonnika – spożywany w nadmiarze i tuż przed zastosowaniem leku może zaburzać przyswajanie substancji czynnych leków np. antydepresyjnych;

Mleko i jego przetwory – niezalecane podczas przyjmowania niektórych antybiotyków (tetracykliny, fluorochinolony), gdyż obniżają skuteczność ich działania;

Herbata i inne napoje zawierające taniny – obniżają wchłanianie preparatów z żelazem;

Grapefruit a leki

Owoce cytrusowe (grejpfrut a ciśnienie) – zwiększają stężenie we krwi leków m.in. przeciwhistaminowych, statyn czy leków na nadciśnienie;

Bogate w Witaminę K warzywa (kalafior, brokuły, soja) – niezalecane podczas przyjmowania leków przeciwzakrzepowych;

Statyny interakcje

Niebezpieczne interakcje pomiędzy składnikami leków a pożywieniem mogą wystąpić na każdym etapie kuracji. Warto pamiętać, że działania niepożądane pojawiają się także podczas stosowania ziół i naturalnych suplementów, które często traktujemy, jak „cukierki”, a nie środki potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, stosując je w zbyt dużych dawkach oraz bez zapoznania się z ulotką. Przykładem mogą być preparaty z dziurawcem, które obniżają skuteczność działania leków nasercowych oraz antykoncepcyjnych czy miłorzębem japońskim, który nie powinien być stosowany np. z lekami przeciwzakrzepowymi oraz salicylanami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *