Makroelementy w organizmie człowieka

Co to są makroelementy? Każdy doskonale ma świadomość tego, czym są składniki mineralne. Pomimo, iż stanowią “zaledwie” 4% masy ciała człowieka, ich 30 (z 46) różnych elementów jest niezbędne nie tyle do prawidłowego, ale do jakiegokolwiek jego działania. W jakich produktach jest magnez i potas?

Z innej kategorii: Jakie wino do czego

Makroelementy w organizmie człowieka

Właśnie dlatego kluczowym jest stałe zaopatrywanie własnego organizmu w te substancje, jak zapewniają dietetycy, wcale nie trzeba do tego prowadzić żadnych statystyk, przygotowywać różnego rodzaju tabel zawierających spożycie każdego ze składników i po prostu trudzenia się, aby za wszelką cenę zaspokoić zapotrzebowanie na nie. Wystarczy jedynie prawidłowa dieta, w której widoczne będzie zróżnicowane (nie należy w niej zapominać o warzywach, rybie, nabiale i innych elementach).

Witaminy i mikroelementy

Przed jej odpowiednim ustaleniem (zawsze można zaplanować, co i w jakich ilościach będzie się każdego dnia spożywać) warto jednak zapoznać się, jak się nazywają, czym są i do czego są potrzebne poszczególne makroelement opis wybranych, tych bardziej istotnych, znaleźć można w dalszej części artykułu.

Ciekawy przepis: Sałata z białej fasoli i groszku z miętą

Pierwiastki w ciele człowieka 

Przed rozpoczęciem wymieniania i opisywania warto jednak zwrócić uwagę na pewien aspekt. Mianowicie suplementy diety. Ich producenci często zachęcają ludzi do ich zakupu chwaląc je, iż pozwalają one zaopatrzyć organizm we wszystko, co potrzebuje. Jest to nieprawda, tego typu pigułki (czy jakakolwiek inna forma suplementów) dostarczają same witaminy czy minerały brakuje w nich jednak wielu innych składników odżywczych, które jedynie jedzenie jest w stanie dostarczyć.

Mikro i makroelementy w organizmie człowieka

To, co nie jest żadnym kłamstwem ze strony producentów to fakt, iż suplementy powinny być jedynie (jak sama ich nazwa mówi) dodatkiem do diety. Należy do tego dodać, że spożywać powinniśmy je przede wszystkim w przypadku skrajnego niedoboru. Mając to na uwadze zwróćmy uwagę na ważne makroelementy (opis tych mikro- znajdziecie w innym z naszych artykułów) i ich wpływ na organizm człowieka.


tabela1. Wapń – jest pierwiastkiem, który najczęściej utożsamia się z mocnymi i zdrowymi kościami, tak przynajmniej wypromowały go media. I to wcale nie bezpodstawnie. Wapń rzeczywiście ma bardzo dobry wpływ na kości, ale także i “jak zapewniają stomatolodzy” na zęby oraz układ nerwowy.

Stosowanie go w dużych ilościach jest w związku z tym zalecane osobom mającym problemy z zębami czy cierpiącym na choroby kości. Niedobory wapnia mogą nieść ze sobą dość poważne konsekwencje, przede wszystkim skurcze mięśni (bolesne), a także ogólne osłabienie organizmu oraz bóle głowy.

Wapń jest także bardzo ważny dla kobiet w ciąży, które obawiają się utraty dziecka, najczęściej jest stosowany przy nadciśnieniu i cukrzycy, jednakże tylko pod okiem lekarza.

Brak wapnia w organizmie

Organizm człowieka codziennie wymaga sporych ilości wapnia (od 1000 mg dla kobiet do 1200 mg dla mężczyzn, a 1300 mg lub więcej dla nastolatków). Oczywiście nie cały ten wapń jest przyswajany przez organizm, jego spożywanie w takich właśnie ilościach pozwala jednak dostatecznie zaopatrzyć w niego nasz organizm.

Jakie produkty zawierają wapń

Najwięcej wapnia, jak powszechnie wiadomo, znajduje się w mleku i wszystkich produktach będących jego pochodnymi (jogurty, serki i inne). Dzienne zapotrzebowanie bez problemu zaspokoi litr mleka, jeżeli go się jednak nie toleruje, można skorzystać z jego alternatyw. Dobrze sprawdzą się orzechy, se Feta, szpinak czy cebula.


Pierwiastki w organizmie człowieka

2. Potas

Bright_red_tomato_and_cross_section02Rola potasu w organizmie człowieka – Jego znaczenie w organizmie, a nie tylko w układzie krążenia ? jak powszechnie się uważa, jest ogromne. Potas przede wszystkim pełni rolę swoistego “nośnika” sam zaopatrza wszystkie komórki organizmu w to, czego potrzebują. Dodatkowo pomaga dotleniać mózg, a także wspomaga spalanie cukrów i białek.

Zauważalna jest również jego rola w pracy mięśni. Często wspomina się także o tym, jak ważny jest we wspomaganiu pracy psychicznej, procesy pamięciowe i koncentracja są dzięki niemu na bardzo wysokim poziomie.

Objawy niedoboru potasu w organizmie

W związku z jego wyraźną i ważną rolą w organizmie, należy powiedzieć, że również skutki jego niedoboru są spore. Można przez nie cierpieć na zaburzenia nastroju, bóle mięśni, zaburzanie rytmu serca, czasem prowadzi to wszystko nawet do omdleń.

Brak potasu w organizmie skutkiCałe szczęście, że potas można bardzo łatwo znaleźć w produktach spożywczych, które spożywamy każdego dnia. Najwięcej go zawierają pomidory, ale też inne warzywa i owoce. Warto zastanowić się nad spożywaniem ryb celem uzupełnienia go. Warto wspomnieć, iż potas tracimy szybko – dlatego ważne jest stałe zaopatrywanie organizmu w odpowiednie jego ilości.

Rola magnezu w organizmie człowieka

3. Magnez – Pierwiastek ten znany jest przede wszystkim z tego, że pozwala utrzymać dobre samopoczucie. To bardzo ogólne pojęcie, jednak dobry nastrój często jest przyczyną właśnie odpowiedniego poziomu magnezu w naszym organizmie. Dodatkowo magnez pozwala zapobiec miażdżycy oraz nadciśnieniu, a także w znacznym stopniu usprawnić działanie układu nerwowego (często poleca się go osobom, którym trzęsą się ręce).

Wypróbuj przepis na: Bakłażanowe roladki

Magnez w dużych ilościach znaleźć można w kaszach, orzechach oraz zielonych warzywach. Jego zapotrzebowanie w przypadku mężczyzn wynosi 400 mg (dziennie), a u kobiet 320 mg.

Objawy braku magnezu w organizmie

Niedobór magnezu wiąże się przede wszystkim z takimi dolegliwościami, jak spadek nastroju, drżenie rąk czy powiek, bóle głowy, a także osłabienie paznokci i włosów. Warto zatem uzupełniać go, jednakże po suplementy należy sięgać dopiero w ostateczności.


i91z7mnt4. Chlor – jest makroelementem, którego podobnie, jak fosforu, o którym za chwilę wspomnimy, nie trzeba daleko szukać. Pierwiastek ten przede wszystkim pozwala zachować równowagę wodno-elektrolitową w organizmie. W znacznym stopniu wpływa na wydalanie niechcianych ciał z organizmu, ma niebagatelny wpływ na przemianę materii.

Jego niedobór może przynieść ze sobą wiele konsekwencji, z których paradoksalnie najdelikatniejszą jest zaburzenie pracy układu pokarmowego. Większe niedobory mogą prowadzić nawet do zaników pamięci czy obrzęku mózgu. Mniejsze z kolei znacznie osłabią włosy i paznokcie.

Niedobór chloru

Należy pamiętać, że nasz organizm chloru pozbywa się nawet poprzez pocenie się, dlatego też należy go uzupełniać. Od nadmiaru nic szczególnego nam się nie może stać (aczkolwiek jego przyczyny mogą być groźne i być związane z cukrzycą), jednak rzadko zdarza się, by ktoś cierpiał na jego niedobór. Głównym jego źródłem jest bowiem sól, w którą bogaty jest chyba każdy dom, a także woda kranowa.


5. Fosfor w organizmie człowieka do swojego właściwego działania potrzebuje dość sporych ilości fosforu, mimo tego jednak rzadko spotykamy się z jego niedoborem. Głównie dlatego, iż pierwiastek ten znajduje się w niemal każdym produkcie spożywczym. Znacznie łatwiej jest zatem go przedawkować.

Coś dobrego na deser: Jak zrobić chrupiące gofry

Mikro makroelementy

Wystarczającą ilość fosforu można pozyskać między innymi dzięki spożywaniu chudego nabiału, warzyw i owoców, a także ryb. Należy natomiast unikać kolorowych napojów gazowanych oraz nadmiernych ilości mięsa, to one są swoistymi “bombami fosforowymi”.

Nadmiar fosforu

Sam pierwiastek, jeżeli chodzi o jego zastosowanie w organizmie, robi wszystko, co jest związane z komórkami, pozwala im dzielić się, wzrastać i odżywiać. Należy zatem bez wahania nazywać go kluczowym składnikiem organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *