Makroelementy – zdrowie w kilku pierwiastkach
Składniki mineralne – każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne są dla zdrowia naszego organizmu. Tak naprawdę pomimo tego, że stanowią jedynie 4% całkowitej masy ciała, organizm nasz nie byłby sobie w stanie bez nich poradzić. Jak zatem zadbać o to, by nasza dieta była bogata w tego typu składniki? Co do niej wprowadzić, by nie cierpieć na ich niedobór i wreszcie które z makroelementów są najważniejsze? Postaramy się to opisać w naszym artykule.Zanim zaczniemy wymieniać i opisywać poszczególne makroelementy musimy poruszyć temat suplementów diety, których na rynku pojawiło się ostatnio bardzo wiele. Tego typu produkty, reklamowane jako “zawierające wszystko, czego potrzebuje organizm do funkcjonowania”, być może zawierają wiele witamin i minerałów, jednak w żadnym wypadku nie mogą zastąpić makroelementów występujących w jedzeniu i piciu. Pamiętajmy zatem, by stosować je jedynie jako dodatek (jeśli już naprawdę to chcemy robić), a nie substytut zdrowej diety. Ta powinna zawierać wiele makroelementów, wśród których wyróżnić trzeba następujące.
1. Wapń
Wapń to pierwiastek znany z wielu reklam, przedstawiany przez nie jako budulec pozwalający dbać o zdrowe kości. Rzeczywiście, nie ma w tym kłamstwa – wapń doskonale wpływa na stan naszych kości, jednak nie jest to jego jedyna zaleta. Doskonale sprawdza się u osób mających problemy z uzębieniem – wpływa także na układ nerwowy. Powinny go docenić również kobiety w ciąży, które chcą zapobiec utracie dziecka.
Dzienne zapotrzebowanie organizmu na wapń jest bardzo duże (1000 – 1200 mg w zależności od płci), dlatego też zawierające go produkty powinniśmy spożywać tak często, jak to tylko możliwe. Najwięcej go można znaleźć w mleku i produktach pochodnych (serkach, twarogach, jogurtach). Również spożywanie szpinaku czy orzechów może dostarczyć sporych jego ilości.
2. Potas
Potas pełni w naszym organizmie rolę pierwiastka transportującego – to od niego zależy to, czy i jak szybko nasz organizm zostanie zaopatrzony w inne substancje odżywcze. Doskonale sprawdza się nie tylko w roli “przewoźnika” – dobrze radzi sobie z dotlenianiem mózgu, a także poprawianiem wszelkiego rodzaju procesów pamięciowych i koncentracją. W związku z mnogością tych wszystkich funkcji istnieje ogromne zapotrzebowanie na ten pierwiastek – warto je zaspokajać, gdyż niedobór może się dla nas skończyć źle i wywołać zarówno mniejsze problemy (jak bóle mięśni czy zaburzenia nastroju), jak i te większe (jak zaburzenie rytmu serca).
Potas tracimy w bardzo szybkim tempie, w związku z czym stale musimy się w niego zaopatrzać. Najłatwiej jest to zrobić poprzez spożywanie pomidorów, które znane są z jego wysokiej zawartości – równie dobrze możemy jednak jeść inne warzywa i owoce, w większości których można go znaleźć.
3. Magnez
Magnez jest utożsamiany przede wszystkim z dobrym samopoczuciem – dostarczając go organizmowi możemy w łatwy sposób osiągnąć stan szczęścia i po prostu czuć się lepiej. Magnez to nie tylko samopoczucie, ale także odpowiednie działanie układu nerwowego. Pomaga także w walce z nadciśnieniem oraz zapobieganiu miażdżycy. Jego niedobór może doprowadzić nie tylko do złego nastroju, ale też do drżenia rąk i powiek, bólów głowy.
Największe ilości magnezu znajdziemy w kaszach, warzywach (zwłaszcza tych zielonych) oraz orzechach. Mężczyźni każdego dnia potrzebują go 400 mg, a kobiety – 320.
4. Chlor
Główną zaletą chloru jest fakt, iż nie musimy go daleko szukać – głównie z tego powodu, iż znajduje sę on w wodzie. Jest on bardzo ważnym pierwiastkiem, który pozwala zachować równowagę wodno-elektrolitową w organizmie, co wpływa nie tylko na samopoczucie, ale także w znacznym stopniu wspomaga wydalanie szkodliwych substancji z organizmu. Ponadto poprawia metabolizm. Należy dbać o stałe uzupełnianie zapotrzebowanie na chlor – głównie z tego powodu, iż jego niedobór niesie ze sobą poważne konsekwencje. Najmniejszą jest osłabienie włosów i paznokci, a największymi – zaniki pamięci czy obrzęk mózgu.
Chloru pozbywamy się z organizmu bardzo szybko, nie tylko poprzez jego naturalne wydalanie, ale między innymi przez proces pocenia się. Dlatego właśnie w mediach tak często przypomina się o konieczności częstego picia różnego rodzaju płynów (choć sam chlor można znaleźć także w soli).
5. Fosfor
Fosfor jest jednym z pierwiastków, na którego niedobór nie powinniśmy narzekać – głównie ze względu na to, że znaleźć go możemy niemal w każdym z produktów spożywczych. W związku z tym znacznie łatwiej go przedawkować, co może prowadzić do dość poważnych konsekwencji powiązanych z komórkami w naszym organizmie.
Fosfor działa właśnie na arenie komórek, pozwalając im prawidłowo się odżywiać, wzrastać i dzielić się. Można śmiało powiedzieć, że bez niego organizm nie byłby w stanie funkcjonować (już na poziomie komórkowym).
Fosfor najłatwiej jest znaleźć w różnego rodzaju rybach, ale także w nabiale, warzywach i owocach. Łatwo jest dostarczyć organizmowi jego odpowiednich ilości, ale też “zaatakować” swój organizm tak zwanymi “bombami” fosforowymi – są nimi różnego rodzaju napoje gazowane, przede wszystkim te kolorowe. Należy zatem unikać ich nadmiernego spożywania.
Dodaj komentarz