Prawda na temat żywności ekologicznej

Ostatnio jesteśmy w stanie zaobserwować swoisty boom na wszystko, co związane jest ze zdrowym odżywianiem. Coraz więcej mówi się także o kategorii żywności ekologicznej. Czy rzeczywiście warto się nią zainteresować? Czy jej cena, niejednokrotnie dwukrotnie wyższa od ?normalnej? świadczy o jej jakości? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na jej temat.

Czym tak naprawdę jest żywność ekologiczna?

Żywność ekologiczna to ? dość przewrotnie ? nic nowego, a raczej powrót do korzeni i tradycyjnych form uprawy roślin i hodowania zwierząt. Oznacza to, iż w całym procesie produkcyjnym dla tego typu żywności nie są stosowane żadne sztuczne składniki ? niezależnie od tego, czy miałyby to być pestycydy, sztuczne barwniki czy nawozy. Zwierzęta nie są hodowane na bazie pasz czy antybiotyków przyspieszających wzrost, a rośliny wzrastają w zgodzie z naturą, bez niepotrzebnej ingerencji ze strony człowieka.W Internecie pojawia się coraz więcej eko sklepów – ja mogę polecić żywność ekologiczną w JemCoDobre.

Czy okaże się ona lepsza dla mnie?

Jak wykazały niezliczone badania, żywność ekologiczna rzeczywiście posiada o wiele większą wartość odżywczą, niż ta konwencjonalna. Brak pestycydów i nawozów rzeczywiście jest odczuwalny ? to właśnie dzięki niemu rośliny wytwarzają więcej witamin i antyoksydantów, tak ważnych do prawidłowego rozwoju naszego organizmu (muszą je produkować, by lepiej radzić sobie z atakującymi je robakami i bakteriami).

organic11Wybrane badania potwierdziły, iż pestycydy znajdujące się w jedzeniu mają niebagatelny wpływ na prawdopodobieństwo występowania bólów głowy, a także pojawiania się tak zwanej choroby cywilizacyjnej ? raka. Podczas gdy negatywny wpływ ich niewielkich ilości w większym stopniu nie zagraża zdrowiu dorosłego człowieka, może w znacznym stopniu zaburzyć rozwój dziecka (ze względu na jego nierozwinięty układ odpornościowy).

Małym problemem wydaje się spożywanie przez zwierzęta hodowlane przesyconych pestycydami produktów ? o wiele większym jest podawanie im antybiotyków w sztuczny sposób przyspieszających ich rozwój. Jak bowiem kura, której zajmuje około sześć miesięcy do osiągnięcia pełnej dorosłości, może dorosnąć w przeciągu sześciu tygodni bez żadnych ubocznych efektów? No właśnie, to dość zastanawiające.

Czy będzie lepsza dla środowiska?

Podobnie, jak to się ma w przypadku samych produktów, prowadzenie uprawy ekologicznej ma również niebagatelny wpływ na otoczenie, a w szczególności glebę, która dzięki niemu jest znacznie bardziej wartościowa. Redukuje także poziom erozji oraz zmniejsza poziom pestycydów, które mogą pojawić się w naszej szklance wody (niekoniecznie w wyniku celowego zagrania). Dodatkowo prowadzenie farmy ekologicznej zużywa aż o połowę mniej energii elektrycznej, niż tej konwencjonalnej i niezdrowej. A to już na pewno pozwala w jakimś stopniu chronić naszą planetę.

Kiedy warto wydać pieniądze i kupić produkt ekologiczny?

Niestety obecnie nie każdy jest w stanie sobie pozwolić na stałe włącznie produktów ekologicznych do własnej diety. Kiedy zatem powinien ?zaszaleć? i wydać nieco więcej pieniędzy na tego typu jedzenie? Przede wszystkim powinien to zrobić, jeżeli zamierza zakupić żywność, której producenci muszą użyć wiele środków chemicznych, by zwalczyć atakujące ją robaki czy zachować jej wygląd i wzmocnić zapach. Do tego typu produktów należą między innymi jabłka, ziemniaki, gruszki, truskawki, wiśnie czy winogrona. Gdy ma się na nie ochotę, warto zatem udać się po nie do ekologicznego producenta ? najlepiej lokalnego, gdyż wspieranie lokalnej gospodarki jest równie ważne, co kupowanie ekologicznej żywności.

źródło: sklep JemCoDobre.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *