Przepis ogórki małosolne
Przepis ogórki małosolne – sprawdź, jak przygotować domowe ogórki małosolne, które nie tylko doskonale pasują się do kanapek czy mięsnych lub rybnych dań, ale także są cennym źródłem zdrowych probiotyków.
Ogórki przepisy
Przepis na kiszenie ogórków jest naprawdę prosty, dlatego warto poświęcić troszkę czasu i samodzielnie przygotować pyszne i zdrowe przetwory. Zaletą ogórków małosolnych jest przede wszystkim fakt, iż na ich spróbowanie nie musimy długo czekać – wystarczą dwa dni, aby móc skosztować efektów naszej pracy.
Małosolne ogórki przepis
Obecnie najczęściej decydujemy się na kiszenie ogórków w słoikach, jednak warto poszukać czy na strychu lub w piwnicy nie znajdziemy kamionkowego garnka, który nada im jeszcze lepszy smak.
Jak zrobic ogorki malosolne przepis
Składniki na ogorki małosolne
- 1 kg ogórków
- 5 ząbków czosnku
- 1 pęczek świeżego kopru z kwiatostanami
- 5 szt. ziela angielskiego
- 2-3 liście chrzanu lub fragment korzenia chrzanu
- 3 liście laurowe
- pół łyżeczki ziarenek pieprzu (może być kolorowy)
- pół łyżeczki gorczycy
- 2 łyżki soli niejodowanej (sól do ogórków)
- woda
- skórka lub piętka z chleba na zakwasie
- kawałek papryczki chili – opcjonalnie dla wielbicieli pikantnych smaków
Przepis ogórki małosolne
Ogórki na 2-3 godziny zalewamy zimną wodą i następnie dokładnie myjemy. Ząbki czosnku delikatnie miażdżymy dłonią lub przekrawamy bez obierania Do kamiennego garnka lub słoja z szeroką szyjką wkładamy połowę pęczka koperku, układamy na nim ogórki, czosnek, pokrojony korzeń lub liście chrzanu, gorczycę oraz ziele angielskie. Na końcu wkładamy pozostałą część pęczka kopru.
Zalewa na ogórki małosolne
W 1 litrze zimnej wody rozpuszczamy sól. Tak przygotowaną mieszanką zalewamy wcześniej przygotowane ogórki i na wierzch wkładamy skórkę lub piętkę od chleba. Następnie przykrywamy naczynie talerzem i jeżeli trzeba dociążamy, aby ogórki nie wypłynęły. Ogórki są gotowe do spożycia po 2-3 dniach od momentu zakiszenia. Długość kiszenia dopasowujemy do własnych oczekiwań.
Smacznego!
Ogórki małosolne są najlepsze. Każdego lata je robię, pozdrawiam :))