Rodzaje czajniczków do parzenia herbaty
Miłośników herbaty wciąż przybywa. Dla tych, którzy dopiero planują na poważnie zacząć delektować się tym smakowitym naparem, publikujemy kilka informacji na temat rodzajów czajniczków, które można nabyć w mniej lub bardziej specjalistycznych sklepach. Mamy nadzieję, że dzięki temu wzbogacisz swoją wiedzę na temat akcesoriów do parzenia herbaty.
Z czego wykonany jest czajnik do herbaty?
Podstawowy podział czajników do herbaty to ten ze względu na materiały, z których zostały wykonane. Można wyróżnić dzbanki szklane, ceramiczne, żeliwne, a nawet gliniane. Mimo iż, może się wydawać inaczej, rodzaj tworzywa, z którego zrobiony jest czajniczek do herbaty, ma znaczenie. Każdy, nawet początkujący fan herbaty, jest w stanie zauważyć różnicę w wadze poszczególnych rodzajów tego produktu. Jeśli chcesz korzystać z czajnika na co dzień, nie jest ona bez znaczenia. Przedmioty szklane są najlżejsze, ale również najbardziej delikatne i łatwo się nagrzewają, dlatego często posiadają rączkę wykonaną z materiału, który mniej przewodzi ciepło. Pozostałe czajniczki do herbaty są zdecydowanie cięższe, jednak jeśli wybierze się nieduży rozmiar tego produktu, to również można z niego wygodnie korzystać
Materiał, z którego wykonano dzbanek nie pozostaje też bez wpływu na smak herbaty. Specjaliści twierdzą, że najlepiej jest pić ją z produktu powstałego z tradycyjnej chińskiej glinki yixing. W takim czajniczku aromat naparu jest najlepszy. Glinka szczególnie sprawdza się do klasycznych herbat, niearomatyzowanych. Należy jednak pamiętać, że tworzywo to mocno przejmuje aromaty. Jeśli więc zdecydujesz się na zakup czajnika z glinki, to przeznacz go do parzenia tylko jednego rodzaju herbaty, np. zielonej.
Zdecydowanie bardziej wszechstronny jest czajnik do herbaty wykonany z porcelany lub szkła. Można go wygodnie wyczyścić, dzięki czemu da się z niego pić różne rodzaje naparów. Nie doda on jednak do herbaty tego wyjątkowego, orientalnego aromatu. Napar z tego rodzaju dzbanków będzie natomiast nadal smaczny. Jeśli nie chcesz od razu kupować kilku czajników na różne odmiany herbat, to właśnie porcelana lub szkło będą dla Ciebie najlepsze. Pozwalają one na testowanie wielu aromatów i dla początkującej osoby, która chce dopiero poznać różne możliwości smakowe, ukryte w herbatach, będą jak znalazł.
Kształty, rozmiary i dodatkowe akcesoria
Czajniczki do herbaty można też podzielić ze względu na ich cechy dodatkowe. Da się bowiem wyróżnić takie, które posiadają specjalny, wąski dziubek, dzięki któremu można wygodnie nalewać napar, nie roniąc ani kropli. Produkty do herbaty różnią się też, oczywiście, rozmiarami. Są zarówno bardzo duże czajniki o pojemności ponad jednego litra, jak i mniejsze produkty, nawet dwustumililitrowe, świetne do zaparzenia jednej filiżanki herbaty.
Ponadto czajnik może posiadać dodatkowe wyposażenie w postaci filtra. Niektóre mają je wbudowane w dziubek. Inne natomiast posiadają zakładane, metalowe lub porcelanowe sitko. Dzbanki szklane natomiast często są całkowicie pozbawione tego elementu lub posiadają specjalny, metalowy filtr, który zatrzymuje fusy na dole naczynia.
Warto zatem przed zakupem jakiegokolwiek czajniczka zastanowić się, na jakich jego cechach Ci zależy. Dzięki temu będziesz mógł czerpać maksimum radości z picia smacznych herbat.
Dodaj komentarz