Rodzaje makaronów
Po świecie krążą legendy, iż podczas jednej ze swoich wypraw Marco Polo przywiózł do Włoch makaron prosto z Chin. Tak naprawdę jednak ta legenda okazuje się nieprawdą ? lubiany na całym świecie makaron ma włoskie korzenie, co zostało udowodnione już dość dawno temu. Dziś stosuje się go w bardzo wielu potrawach, nie tylko zupach, we Włoszech i poza nimi. Ale czy naprawdę makaron da się jednoznacznie określić? Jest w końcu mnóstwo jego różnych rodzajów, z których każdy różni się wyglądem, a niejednokrotnie również smakiem. Poniższy artykuł ma na celu zademonstrowanie najpopularniejszych rodzajów makaronu wraz z opisaniem ich podstawowych zastosowań.
Makaron długi
Długi makaron jest najczęściej stosowany i kojarzony z popularną włoską potrawą, jaką jest spaghetti. Tutaj wyróżniamy zarówno grubszy makaron, jak na przykład Bigoli czy Bucatini (ten drugi jest rurką z dziurką w środku, od której wzięła się zresztą jego nazwa), jak i ten nieco cieńszy, jak Spaghettini. Ten ostatni, jak sama nazwa może sugerować, jest najczęściej wykorzystywany do przygotowywania spaghetti.
Długich makaronów nie dzielimy jednak wyłącznie ze względu na długość, ale i kształt oraz smak. Podczas gdy ten drugi zależy przede wszystkim od mąki (tak jest w przypadku wszystkich makaronów), ten pierwszy zależeć może zarówno od zastosowania makaronu, jak i po prostu designu ? czyli atrakcyjności wizualnej. Tutaj mamy do czynienia zarówno z długimi kluskami, jak i kręconymi ?świderkami?, które posiadają dodatkowe wartości estetyczne.
Makaron ?wstążkowy?
Makaron wstążkowy to makaron szeroki, ale zarazem bardzo cienki ? popularny jest w wielu regionach Włoch, ale i w naszym kraju. Wykorzystuje się go przede wszystkim do przygotowywania Lasagne i jej odmian, aczkolwiek często podaje się go również z innymi potrawami.
Makaron wstążkowy można rozróżniać na podstawie jego szerokości. Najwęższy to Tagliatelle, którego nazwa jest dosłownie tłumaczona na ?cięcie? ? najgrubszym może być wspomniane wcześniej lasagne.
Krótkie rurki
Kolejnym rodzajem makaronu jest ten przypominający bardzo krótkie rurki z dużą dziurką w środku. Jest popularnym dodatkiem do zup i tego typu bardziej płynnych dań. Choć tutaj osoby dbające o dekoracyjność nie mają wielkiego pola do popisu, często starają się nadać temu makaronowi lepszego wyglądu poprzez proste wzornictwo, a zatem paski i różnego rodzaju wgłębienia.
Makaron krótki
Makaron krótki to najzwyczajniejszy rodzaj makaronu, w naszym kraju stosowany przede wszystkim do zup, a i za granicą cieszącym się największym powodzeniem właśnie z pierwszym daniem. Jest zazwyczaj bardzo cienki i zdecydowanie najlżejszy z wszystkich zaprezentowanych powyżej. Jego zadanie jest proste: ma nadać potrawie specyficznego smaku, jednocześnie nie odwracając dużo uwagi od niej samej.
Podsumowanie
Jak widać powyżej, rodzajów makaronu jest całe mnóstwo. Oczywiście te przedstawione powyżej to zaledwie przykłady ? samych typów tego produktu są dziesiątki. Jest on w końcu jednym z najbardziej podatnym na formowanie produktem, bez którego nasze życie z pewnością nie wyglądałoby tak samo.
Dodaj komentarz