Rozszerzanie diety: jak karmić niemowlęta, a jak małe dzieci
Pierwsze 6 miesięcy: mleko mamy
Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności opracował w 2013 roku bardzo szczegółowe zalecenia dietetyczne, w których wskazał zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze w zależności od wieku. Autorzy raportu podkreślali, że w wypadku dzieci do 6 miesiąca należy dążyć do celu jakim jest wyłączne karmienie piersią.
Jeśli kobieta jest zdrowa i dobrze odżywiona, a pokarm wytwarza w ilościach wystarczających, to jej mleko zaspokaja zapotrzebowanie dziecka na niezbędne składniki odżywcze i zapewnia prawidłowy rozwój w pierwszym półroczu życia. Eksperci zalecają, by w tym okresie nie podawać dziecku innych płynów, z wyjątkiem leków i witamin. Są jednak sytuacje, kiedy karmienie piersią jest niewskazane.
Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci wśród przeciwwskazań wymienia galaktozemię i wrodzony niedobór laktazy u dziecka, ciężki stan jego zdrowia, utrudniający ssanie rozszczep podniebienia i niektóre wady serca, a także niektóre choroby kobiety (jak gruźlica, zakażenie HIV, HTLV-1 i HTLV-2) i przyjmowanie przez mamę wybranych leków.
Z innej kategorii: Utwardzony olej palmowy – zdrowy czy nie?
Rozszerzanie diety niemowląt
Z każdym tygodniem rośnie zapotrzebowanie malucha na nowe składniki odżywcze. W pewnym momencie samo mleko już nie jest w stanie go zaspokoić. Dlatego dietę niemowlęcia rozszerza się o produkty uzupełniające, które dostarczają dodatkowej energii, białka, żelaza, cynku i witamin. Eksperci twierdzą, że optymalnym okresem na wprowadzenie produktów uzupełniających jest czas między 17. a 26. tygodniem życia malucha. Dlaczego akurat wtedy? Większość niemowląt dojrzewa wówczas do pokarmów stałych: przestaje usuwać z buzi wszelkie ciała obce, takie jak papka z jedzeniem, potrafi siedzieć, trzyma główkę, próbuje samodzielnie jeść łyżeczką. Dokładny czas wprowadzenia pokarmów uzupełniających do diety konkretnego dziecka warto omówić z lekarzem.
Może cię zainteresować temat: Dieta bezglutenowa co można jeść
Do rozszerzania diety niemowląt nie należy podchodzić gwałtownie. Nowe produkty najlepiej wprowadzać pojedynczo i stopniowo, podając po 3-4 łyżeczki pokarmu i obserwując reakcję dziecka. Warto robić kilkudniowe odstępy między kolejnymi produktami. Dzięki temu w razie wystąpienia reakcji alergicznej na jakiś składnik diety, łatwo będzie wykryć wywołującą nietolerancję pokarmową substancję i wyeliminować ją z jadłospisu. Kolejność wprowadzania produktów ma znaczenie drugorzędne. Na początku warto jednak postawić na typowe pokarmy uzupełniające: kaszki, warzywa, na przykład marchew, owoce, jak jabłka, gruszki i banany. Ważna jest także częstotliwość serwowania posiłków.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by niemowlęta częściowo karmione piersią między 6. a 8. miesiącem otrzymywały do trzech posiłków uzupełniających dziennie. Poczynając od 9. miesiąca – do czterech i 1-2 przekąski spożywane pomiędzy posiłkami. Po ukończeniu 10. miesiąca rozszerzanie diety niemowląt powinno obejmować chude mięso, podane w konsystencji stałej, stymulującej żucie pokarmu.
Rozszerzanie diety dzieci
Po ukończeniu 1. roku życia małe dzieci muszą otrzymywać w ciągu dnia 4-5 posiłków, pokrywających zapotrzebowanie na białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i mikroelementy. Przy tym, pełnowartościowa dieta powinna być urozmaicona i zawierać produkty z różnych grup żywności. To między innymi: produkty zbożowe (kasze, pełnoziarniste pieczywo, makaron), warzywa, owoce, produkty białkowe (kefir, jogurt, serki twarogowe, jaja, ryby, chude mięsa i drób), a także tłuszcze (olej, oliwa, masło).
Warto pamiętać, że pierwsze dwa lata życia dziecka odgrywają kluczową rolę w późniejszych preferencjach żywnościowych i są niezwykle ważne dla rozwoju i zdrowia malucha. Rozszerzanie diety dzieci pozwala też odkrywać im nowe smaki i konsystencje. Więcej o rozszerzaniu diety u niemowląt.
Dodaj komentarz