Ryż a dieta
Ryż na diete? Uważany za lekkostrawny i polecany dla osób na diecie biały ryż może przyczyniać się do przybierania na wadze i niweczyć efekty stosowania diet odchudzających. Dlaczego nie należy spożywać białego ryżu w czasie odchudzania?
Ryz na odchudzanie
Dieta ryżowa oczyszczanie – Wokół ryżu urosło wiele mitów. Jednym z nich jest teoria, że spożywanie białego ryżu w pozytywny sposób wpływa na efekty odchudzania. Tak naprawdę przetworzony i pozbawiony łuski biały ryż jest w większości źródłem pustych kalorii, które magazynowane są w postaci tkanki tłuszczowej.
Czy ryż jest dietetyczny?
Mimo swoich wartości odżywczych ryz w diecie nie jest polecany, jako składnik diet odchudzających, choć zawiera sporo witamin z grupy B, żelazo oraz usprawniający pracę układu nerwowego magnez. Głównym powodem, który decyduje o wykluczeniu przetworzonego ryżu z diety osób odchudzających się jest fakt, iż zawiera on sporo węglowodanu prostych, które nie są wartościowym źródłem energii dla organizmu.
Przeczytaj także: Czy środki konserwujące szkodzą mojemu zdrowiu?
Dieta ryzowa oczyszczajaca
Węglowodany proste, czyli puste kalorie szybko podnoszą poziom cukru we krwi powodując nagły wyrzut insuliny, co w negatywny sposób wpływa na funkcjonowanie trzustki. Po spożyciu białego ryżu bardzo szybko znowu jesteśmy głodni, co powoduje napędzanie apetytu i w niekorzystny sposób wpływa na efekty stosowania kuracji odchudzających.
Dieta ryżowa przepisy
Najzdrowszy ryż – Mała porcja ugotowanego białego ryżu ok. 100 g dostarcza do organizmu 400 kcal, wartość energetyczna ryżu naturalnego (brązowego) jest już nieco niższa i wynosi około 110 kcal na 100g ugotowanych ziaren. Najlepiej pod względem kaloryczności wypada ryż dziki, który w 100 g dostarcza jedynie 101 kcal.
Ryż składniki odżywcze
Inne gatunki ryżu charakteryzuje często większa kaloryczność niż powyższych rodzajów. Przykładowo
- ryż pełnoziarnisty dostarcza nam 156 kcal w 100 g
- ryż Basmati 351 kcal/100g,
- ryż jaśminowy 355 kcal/100g
Ryż brązowy przepisy dietetyczne
Z innej kategorii: Frytki jak z McDonalda
Warto pamiętać, że kaloryczność ryżu wzrasta pod wpływem dodanych do niego dodatków np. pływającego w sosie mięsa.
Ryż na odchudzanie
Podsumowując ryż niezależnie od gatunku nie jest najlepszym składnikiem diet odchudzających. Ze względu na sporą zawartość białka i żelaza polecany jest raczej dla osób stosujących diety wzmacniające i pomagające odzyskać masę mięśniową oraz tkankę tłuszczową utraconą np. w skutek długiej i wyniszczającej organizm choroby.
Dodaj komentarz