Śniadanie najważniejszy posiłek dnia

Nasi rodzice niejednokrotnie za czasów naszego dzieciństwa powtarzali, byśmy jedli śniadanie, gdyż jest ono najważniejszym posiłkiem dnia. Choć to, czy wtedy ich słuchaliśmy zależało głównie od naszego samopoczucia, a nie od rozsądku, dziś pewne jest jedno, mieli oni rację w tym, co mówili.

Śniadanie najważniejszy posiłek

Prawdą jest, że ciężko jest zebrać się do zjedzenia (a co dopiero przygotowania!) zdrowego i pożywnego śniadania, gdy jest się zaspanym i jeszcze zdenerwowanym budzikiem, który przed chwilą przestał dzwonić człowiekiem. Jak się jednak okazuje, powinno się starać i spróbować, na pewno organizmowi wyjdzie to na dobre.

Czemu kłopotać się ze śniadaniem?

Zjedzenie śniadania jest wspaniałym sposobem na uzupełnienie “paliwa” w organizmie. Dzieci, które jedzą ten posiłek mają tendencję do ogólnego zdrowszego odżywiania, bardziej prawdopodobne jest również, że chętniej będą uczestniczyły w różnego rodzaju czynnościach wymagających wysiłku fizycznego. Ogólnie zatem będą spełniały dwie podstawowe zasady zachowania odpowiedniej wagi ciała i utrzymania zdrowej sylwetki.

ms5oo566

Zdrowe śniadania dla dzieci

Nie jedząc śniadania dzieci i dorośli mogą czuć się albo zmęczeni, albo wyczerpani czy też poirytowani. Każdego ranka ich ciała wręcz domagają się “zasilenia” w końcu musiały sobie poradzić przez 8-12 godzin bez żadnego posiłku w czasie snu. Jeżeli zatem nie zjemy podstawowego posiłku, choćby najmniejszego i najmniej kalorycznego, już po kilku godzinach nasz nastrój i energia zaczną spadać.

Dania na śniadanie

Śniadania są także w stanie pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi, zwłaszcza u dzieci. Są bowiem posiłkiem, który napędza metabolizm, proces konwertujący zawarte w jedzeniu składniki na energię, do działania. Gdy natomiast metabolizm działa na swoim maksymalnym poziomie, ciało pali kalorie znacznie szybciej.


Należy także wspomnieć, iż ludzie, którzy nie jedzą śniadań często spożywają więcej kalorii w ciągu dnia, a ze względu na wspomniany brak “rozruszania” metabolizmu mają większe prawdopodobieństwo pozyskania nadwagi. Takie osoby częściej sięgają również po wysokokaloryczne przekąski, czy to ze względu na brak czasu, czy po prostu na wygodę.

Dla mózgu

Musimy pamiętać, że nie liczy się wyłącznie sam fakt spożywania śniadania o poranku, każdego kolejnego dnia ? równie ważne jest to, co jemy (zwłaszcza u dzieci). Wybieranie składników śniadania, które są bogate w błonnik i białko, a jednocześnie ubogie w różnego rodzaju cukry jest w stanie polepszyć nasze przyswajanie wiedzy (dlatego jest to tak ważne u uczniów, a więc dzieci), koncentrację oraz pamięć. Nasze postępy na polu naukowym z pewnością dostaną w ten sposób kopa!

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci i dorośli, którzy regularnie spożywają śniadania dostarczą swoim organizmom białka, wapnia oraz innych ważnych składników odżywczych. W związku z tym zazwyczaj ich ciała mają niższy poziom cholesterolu, a dzieci same w sobie będą chorować znacznie rzadziej, zwłaszcza na dolegliwości ściśle powiązane z brzuchem i jedzeniem samym w sobie.

Śniadanie co zjeść

Byłoby cudownie, gdybyśmy zawsze byli w stanie przygotować śniadanie składające się z pełnoziarnistego pieczywa, świeżych owoców oraz nisko-tłuszczowego mleka. Niestety, jest to coś bardzo trudnego do wykonania, zwłaszcza, że zazwyczaj o poranku w naszym domu panuje chaos, a każdy przygotowuje się do kolejnego dnia w szkole czy pracy. Na zdrowe śniadanie najlepiej zatem przygotować się nieco wcześniej, stosując się do poniższych porad:

 • Zaopatrzmy naszą kuchnię w jak największą ilość zdrowych produktów.
 • Na wieczór przygotujmy tak dużą część śniadania na kolejny dzień, jak to tylko możliwe (nie chodzi tylko o produkty, ale także o talerze, nakrycie stołu, kubki ? to wszystko pozwoli nam zaoszczędzić czas).
 • Obudźmy się (i dzieci) nieco wcześniej ? 10 minut na pewno da nam mnóstwo czasu na przygotowanie śniadania.
 • Pozwólmy dzieciom samym przygotować śniadanie.
 • Posiadajmy alternatywy ? w razie kryzysu, miejmy coś, co możemy zabrać do pracy czy szkoły (lub dać dzieciom) i zjeść w tak zwanym biegu. Owoce doskonale się tutaj sprawdzają.

Jeżeli dzieci nie są głodne od razu z rana, najlepiej zapakować im śniadanie do szkoły ? to samo zresztą tyczy się nas. Zaopatrzmy się zatem w specjalne pudełka śniadaniowe i dbajmy o to, by je uzupełniać o świeże owoce, pełnoziarniste produkty, orzechy oraz różnego rodzaju zdrowe smakołyki.

Posiłki w ciągu dnia

Jeżeli jesteśmy rodzicami, dobrze byłoby sprawdzić, jakie rozwiązania jeżeli chodzi o jedzenie oferuje szkoła naszej pociechy. Często w ofercie szkół znajduje się darmowe śniadanie, jeżeli znajdują się tam bary samoobsługowe, nauczmy dziecko, jak dokonywać zdrowych wyborów żywnościowych.

breakfast

Ważnym jest również uświadomienie się, czego nie należy podawać na śniadanie. Pewnym jest bowiem, że tosty czy różnego rodzaju pączki są szybkie, proste i mobilne, aczkolwiek wiele z nich nie ma żadnej wartości odżywczej, a zamiast tego jest bogate w cukier oraz kalorie. Zanim zatem kupimy te produkty i zdecydujemy się na ich podanie w czasie śniadania, zastanówmy się!

Śniadanie zdrowe odżywianie

Podsumowanie – Zainwestowanie w pożywne, zdrowe śniadanie jest w stanie dać nam i naszym domownikom wiele korzyści. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o zainwestowanie pieniędzy, ale przede wszystkim czasu i wysiłku. Te zwrócą się w przyszłości, a śniadanie okaże się nie tylko wspaniałym sposobem na utrzymanie prawidłowej wagi, ale również znakomitą formą poprawy naszej efektywności w pracy czy w szkole. To właśnie tego względu śniadanie powinno grać u nas pierwsze skrzypce. Każdego dnia tygodnia, regularnie.

Komentarze

 1. Karina pisze:

  Śniadanie jest bardzo ważnym elementem codziennego życia. W artykule jest to bardzo dobrze opisane.

 2. Anna pisze:

  Właśnie, gdy zjemy porządne śniadanie, mamy mniejszą ochotę na słodycze czy inne przekąski.

 3. Kulinarnie Niebanalnie pisze:

  Dokładnie, śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Warto nauczyć się jeść je przed wyjściem z domu:)
  Pozdrawiam.

 4. horecaservice pisze:

  Zgadzam się z poprzednikami, Śniadanko musi być pożywne, żeby dostarczało energii na cały dzień. Jest takie przysłowie, że śniadanie trzeba zjeść samemu, obiad z przyjacielem a kolacje oddać wrogowi .

 5. Basia pisze:

  Bez śniadania nie wychodzę z domu 🙂 Najważniejszy posiłek dnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *