Twaróg – fakty o produkcie

Twaróg to jeden z najpopularniejszych składników śniadań w naszym kraju. Jest przetworem mlecznym stworzonym z ciepłego zsiadłego mleka. Zazwyczaj powstaje bez użycia jakiejkolwiek soli. Jego wygląd, konsystencja oraz kolor zależą w głównej mierze od regionu, w którym powstaje ? w naszym kraju jest sprzedawany w blokach (okrągłych lub prostokątnych) i ma stałą konsystencję. Często nazywany jest po prostu serem białym. W Niemczech z kolei jest sprzedawany jest w pewnego rodzaju tubkach, jednak w podobnej konsystencji. Ser ten nadaje się do spożycia wyłącznie w świeżej formie (w przeciwieństwie do serów żółtych).

Wartości odżywcze

Zaledwie 50-gram twarogu zawiera w sobie od 30 do 34 kalorii ? jest w stanie spełnić zapotrzebowanie na nie w 1.5% (biorąc pod uwagę fakt, iż spożywamy dziennie optymalne 2,000 kalorii). Twaróg można wykorzystywać na wiele różnych sposobów, między innymi jako alternatywę kwaśnej śmietany, bądź też w formie deseru. Pokarm ten najczęściej występuje  w otoczeniu innych, dlatego też należy uważać, aby wspomniane wcześniej kalorie nie skoczyły gwałtownie do góry. Warto wspomnieć, iż twaróg jest serem wolnym od jakichkolwiek tłuszczu ? prawdą jest, że tłuszcz również jest niezbędny we własnej diecie, jednak zazwyczaj zawiera go masa innych produktów, które spożywamy w ciągu dnia. Twaróg jest za to bogatym źródłem białka ? 50-gramowa jego porcja dostarcza aż 6 gram białka, pokrywając aż 10 (do 13) procent dziennego zapotrzebowania, sugerowanego przez amerykański Instytut Medyczny. Człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje również 130 g węglowodanów dziennie ? jedna porcja twarogu jest w stanie dostarczyć organizmowi zaledwie 2 gram, co oznacza, iż składnik ten będziemy musieli zdobyć w jakiś inny sposób.

Minerały

quark1Jedna porcja twarogu jest w stanie dostarczyć naszemu organizmowi nawet pięć procent dziennego zapotrzebowania na wapń ? minerał, który odpowiada za kondycję naszych kości. Naukowcy odkryli, że wielu ludzi ma problemy z niedoborem wapnia, choć jego efekty nie są u nich zauważalne ? pojawiają się one bowiem wraz ze starzeniem się, najczęściej w podeszłym wieku i objawiają się nadmiernym bólem pleców i stawów. Twaróg uważa się za kluczowy dla zachowania zdrowia u kobiet po menopauzie, jednak nie tylko dla nich. Jest on w stanie pomóc w leczeniu różnych chorób występujących właśnie u przedstawicielek płci pięknej.

Korzyści zdrowotne

Wprowadzenie twarogu do własnej diety może przynieść ze sobą wiele pozytywów, o których wcześniej mogliśmy nie mieć pojęcia. Wiele osób nietolerujących laktozy poprzez jedzenie tego rodzaju sera jest w stanie pozbyć się niektórych nieprzyjemnych symptomów tej nietolerancji, w tym gazów, skurczów żołądka czy biegunki. Wielokrotne badania wykazały, iż twaróg jest w stanie znakomicie zastąpić inne rodzaje sera, jednakże niektóre osoby mogą narzekać na powstawanie zaparć właśnie po spożyciu twarogu. Mimo wszystko jego wpływ na to nie został naukowo potwierdzony.

Podsumowanie

Twaróg nie bez przyczyny jest podstawowym elementem diety każdego Polaka. Zawiera mnóstwo niezbędnego naszemu organizmowi wapnia, a przy tym smakuje bardzo dobrze ? zwłaszcza, jeśli podany zostaje ze smacznymi dodatkami, w najświeższej możliwej formie.

Komentarze

  1. Sandra pisze:

    Uwielbiam jeść na śniadanie twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewką. Pycha 🙂

  2. Paweł pisze:

    Twaróg wolny od tłuszczu? Skąd takie dane? A twaróg tłusty (czy w ogóle taki ze wsi)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *