Właściwości lecznicze mięty

Właściwości lecznicze mięty – mięta dodawana jest do potraw głównie w celu nadania im aromatu. Jednak specyficzny smak i aromat to nie jedyny atut mięty. Posiada ona także zróżnicowane właściwości, które korzystnie wpływają na cały organizm człowieka. Mięta pieprzowa właściwości

Mięta właściwości zdrowotne

Mięta działa rozkurczowo i przeciwwzdęciowo, pomaga to w walce z problemami układu pokarmowego, zwłaszcza podczas niestrawności, bólów brzucha i skurczy żołądka.  Ta zielona roślina ma działanie wykrztuśne więc jest pomocna podczas infekcji dróg oddechowych. Znacznie redukuje też bóle menstruacyjne.

Ponadto mięta działa uspokajająco i relaksująco, pomaga zmniejszyć skutki wywołane przez nerwowe sytuacje, jest także idealnym środkiem na stres. Miętowa herbata, wypijana przed snem pozwala spokojnie i głęboko zasnąć.

shutterstock-194633378-1_b4c0

Mięta działanie lecznicze

Mięta jest też bardzo dobrym środkiem antyseptycznym i  przeciwbólowym.  Można ją stosować w postaci naparów do przemywania ran, które przynoszą niemal natychmiastową ulgę i przyspieszają gojenie. Zbawienna jest także przy oparzeniach, jednak w tym przypadku do naparu należy dodać kilka kropel oliwy z oliwek. Zredukuje to uczucie pieczenia i pomoże uchronić się przed możliwym wystąpieniem infekcji w miejscu oparzenia.

Mięta pomaga też w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust. Składnikiem  odpowiedzialnym za odświeżanie oddechu jest mentol, który stanowi główny składnik rośliny.

Mięta na wzdęcia 

Napar z mięty pozwala na usunięcie gazów zgromadzonych w układzie pokarmowym, jednocześnie nie dopuszczając do powstawania wzdęć oraz pomaga się ich skutecznie  pozbyć.

Mięta na włosy

Mięta pozwala także uniknąć szybkiego przetłuszczania się włosów i łagodzi swędzenie powodowane łupieżem. Jej właściwości antyseptyczne doskonale wspomagają terapie leczenia skóry głowy.

Herbata z mięty właściwości

Przygotowanie naparu z mięty jest bardzo proste i szybkie. Należy pamiętać, że najlepsze do zaparzenia są miękkie liście rośliny tak zwane młode wierzchołki pędów.  Przygotowane liście zalewamy 0,5 litra wrzącej wody. Tak przygotowany napar odstawiamy na 20 minut i parzymy pod przykryciem. Po tym czasie przelewamy napar przez sito, aby oddzielić liście.

Zioła właściwości

Mięta posiada wiele cennych dla zdrowia właściwości.  Warto pamiętać, że rośliny lecznicze, do których należy mięta, nie powodują żadnych skutków ubocznych. Nie należy jednak przekraczać dziennych dawek spożycia, we wszystkim musi być zachowany umiar. Napary z mięty mogą przyjmować zarówno dzieci, jak i osoby starsze, jednak w mniejszych ilościach.

Komentarze

  1. funkia pisze:

    trzeba pamiętać , że mięta z supermarketu jest bardzo mało aromatyczna i na pewno mniej zdrowa od tej z własnego ogrodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *