Jakie wino do czego

Jakie wino kupić? Osoby, które często przebywają w restauracjach doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest wybór napoju, z którym następnie będą spożywać posiłek. Zazwyczaj idąc do restauracji nie należy się spodziewać, że będziemy pili herbatę czy colę ? wtedy najczęstszym wyborem jest bowiem wino.

Z innej kategorii: Przepis kasza jaglana na śniadanie

Niestety w dzisiejszych czasach jego wybór nie jest tak łatwy, zwłaszcza, iż istnieje wiele rodzajów tego trunku. Jak zatem osoba, która nie jest koneserem i nie interesuje się przesadnie winem powinna poradzić sobie w tej sytuacji, zwłaszcza, gdy na obiad zaprosiła znajomych i nie chce wypaść niezręcznie?

Wybór wina – kroki

  1. Przede wszystkim należy określić kolor wina, które zostanie nam zaserwowane (albo które zakupimy, w zależności od sytuacji). Podczas gdy wino białe pasuje raczej do delikatniejszych potraw (makaron, kurczaki), to czerwone wybiera się najczęściej do czerwonego mięsa.

  2. Kolejnym krokiem będzie określenie przedziału cenowego, w jakim chcemy się zmieścić. Naturalnie rzecz biorąc droższe wina to te lepsze ? jeżeli jednak nie posiadamy tak zasobnego portfela, możemy zdecydować się na coś tańszego. Gdy przebywamy w doborowym towarzystwie, które sami zaprosiliśmy, powinniśmy zakupić coś ze średniej półki. Zazwyczaj wina o przeciętnej cenie wpasowują się w gusta wszystkich osób.

Zdecydowanie odrzucić powinniśmy jednak te najtańsze trunki, nie tylko ze względu na ich jakość, ale też na to, co wypada a co nie. Gdy w gronie zaproszonych osób znajduje się jakiś smakosz wina, lepiej nie ryzykować i zaprosić go na piwo ? wtedy ryzyko nietrafienia w jego gusta i wydania zbyt dużej ilości pieniędzy znacznie zmaleje.


  1. Jeżeli nie mamy pojęcia na temat win, a wybraliśmy już ich kolor i przedział cenowy, zawsze możemy poprosić kelnera o poradę. Ci zazwyczaj posiadają informacje, które powinny nam pomóc w naszej sytuacji ? jeżeli nie, sami skierują się do szefa kuchni z prośbą o pomoc. Proszenie o tego typu poradę nie jest żadnym wstydem ? dla każdego zrozumiałe jest, że nie każdy musi doskonale orientować się w tematyce win.

Przeczytaj także: Świeże masło bez lodówki

Jak wybrać dobre wino

  • Jeżeli nic nie wiemy na temat win, zdajmy się na pomoc innych ? to nie żaden wstyd.
  • Jeżeli mimo wysokiej ceny wino nam nie smakuje, nie wmuszajmy go w siebie. Pamiętajmy, że cena jest ustalana przez koneserów, których gusta mogą być zupełnie różne od naszych.
  • Nie obawiajmy się eksperymentować, do spożywania w domu możemy kupić różne, nawet te tańsze wina ? być może i one zasmakują nam na tyle, że staną się częścią naszych posiłków.

Dobór win do potraw wbrew pozorom nie jest taki trudny, należałoby także pamiętać o doborze odpowiednich kieliszków do wina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *