Żywność ekologiczna ? czym jest i czemu staje się popularna?

Bardzo dobrym zjawiskiem, jakie obecnie na rynku żywieniowym jest możliwe do zaobserwowania wydaje się być przestawianie się ludzi na żywność ekologiczną. Jedzenie z kategorii ?ekologiczne? (nie mylić z pojęciem ?zdrowa żywność?) staje się coraz popularniejsze. Ludzie wiedzą, że czasem lepiej jest zapłacić nieco więcej, by dostać produkt nieco brzydszy, ale jednocześnie o wiele zdrowszy, pewnego pochodzenia. No właśnie, ale jakie jest to pochodzenie? Skąd bierze się i jak powstaje żywność zwana ekologiczną.

Definicja żywności ekologicznej

W samych założeniach żywność ekologiczna nie różni się niczym od tej popularnej, często spotykanej i taniej  ? ona także powstała z myślą o zaspokajaniu głodu konsumentów. Różnica pojawia się w tym, w jaki sposób to robi i jak powstała.

Aby wyprodukować tego typu żywność rolnik musi się liczyć z niemałym trudem. Przede wszystkim ? zanim jeszcze cokolwiek zacznie hodować ? musi zadbać o zdrowe, wolne od jakiejkolwiek nienaturalności warunki. W przypadku hodowania owoców i warzyw mowa tutaj przede wszystkim o glebie, która po prostu nie może być przesiąknięta jakąkolwiek chemią, chociażby tą zawartą w sztucznych nawozach. W związku z tym często istnieje wymóg pozostawienia jej w odłogu na całe trzy lata. Oznacza to, że przez ten długi okres czasu gleba jest nieużywana i ?regeneruje się?, a rolnik po prostu nie zarabia.

Sam zdrowy sposób produkowania żywności musi być zachowany w całej działalności ekologicznego rolnika. W czasie produkcji nie może zatem korzystać z żadnych sztucznych ulepszaczy ? nie może pryskać warzyw i owoców, karmić zwierząt paszami i tak dalej. Wszystko ma być zrobione w mocno tradycyjny, naturalny sposób.

Niestety od razu nasuwa się tutaj kilka podstawowych wad tego ?modelu biznesowego?. Wyhodowane warzywa i owoce są mniejsze, mniej atrakcyjne wizualnie, bardziej podatne na robale, szkodniki i pogodę. Z tego powodu właśnie tego typu żywności trafia do sklepów o wiele mniej ? duża ich część odpada jeszcze zanim trafi na półki w marketach, a ze względu na mniejszy rozmiar ? waga jest mniejsza. To właśnie te aspekty przyczyniły się do tego, że żywność ekologiczna jest bardzo droga (niejednokrotnie dwukrotnie przewyższa cenę tej powszechnej).

Dlaczego zatem ludzie ciągle decydują się na jej zakup i ta tendencja cały czas rośnie? Powodów jest kilka i ? należy wspomnieć ? przeważają nad wspomnianymi wadami. Przede wszystkim kupując produkty ekologiczne w JemCoDobre mamy pewność, że jego barwa, smak i zapach są prawdziwe, a żaden chemik nie ingerował w jego zawartość.

Pewność ta nie pochodzi jednak jedynie z wysokiej ceny. Rolnicy prowadzący ekologiczne uprawy są stale kontrolowani ? jakość jedzenia produkowanego przez nich po prostu musi być najwyższa. Unia Europejska stale wspiera ekologiczne gospodarstwa, gdyż to one są przyszłością ? nie tylko ludzi, ale też naszej planety (nie skażają jej w jakikolwiek sposób).

Żywność ekologiczna a zdrowie

Ludzie często mylą ze sobą terminy “zdrowa żywność” i “żywność ekologiczna”. A różnice między tymi terminami są – i to całkiem spore. Zdrowa żywność to nie zawsze coś, co powstało bez ingerencji człowieka (możliwa jest tam chemia, ale tylko określonego rodzaju). Tymczasem ta ekologiczna wiąże się z produktami, które od podstaw powstały w zgodzie z naturą. W związku z tym można bezprecedensowo wykluczyć w jej przypadku wszelkie użycie różnego rodzaju chemikaliów, mniejszych czy większych, bardziej lub mniej szkodliwych.

Dlatego wniosek z tego wszystkiego jest jeden: żywność ekologiczna może kosztuje więcej, ale w jej przypadku mamy pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi produktów najlepszych – dokładnie takich jak te pochodzące z naszego własnego ogródka.

Dla kogo tego typu żywność?

Oczywiście obecnie na żywność ekologiczną mogą sobie pozwolić ? niestety ? tylko ci bogatsi. Być może dlatego rynek ekologiczny ciągle w naszym kraju kuleje. Mimo wszystko jesteśmy w stanie zaobserwować jego gwałtowny rozwój. Być może dzięki odpowiednim rozwiązaniom ze strony rządu (na przykład umożliwieniu rolnikom ekologicznym swobodnego przetwarzania i sprzedawania swoich produktów) kiedyś produkty ekologiczne staną się nierozłączną częścią diety każdego z nas?

Komentarze

  1. Magda pisze:

    Kupuję głównie warzywa ekologiczne, z lokalnych, krajowych upraw. Zwracam uwagę na opakowanie gdzie jest adnotacja z jakiej uprawy np. szpinak pochodzi.
    Mam mały dylemat np z opakowaniem eko kaszy jaglanej, gdzie jest adnotacja, że produkt pochodzi z iluś tam krajów poza UE. W tym przypadku jest wiele mozliwości pomyłki i nie mam gwarancji czy te uprawy eko w przykładowo Peru muszą spelniać warunki na jakich uprawa eko jest prowadzona w UE.

  2. Salvador Dali pisze:

    a ja tak do końca w to nie wierzę, jakoś nie umiem.. 🙂 Tak na prawdę, może pisać, że ekologiczne, ale wiadomo to?
    Obyśmy się nie mylili 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *