Korzeń imbiru właściwości
Korzeń imbiru właściwości – imbir jest rośliną docenianą do niedawna głównie w Azji. Odkąd stał on się bardziej dostępny, jego cudownymi właściwościami cieszą się rzesze ludzi także w Europie. Jak działa korzeń imbiru? Dlaczego warto go stosować, jako przyprawę i nie tylko?
Dzialanie imbiru
Korzeń imbiru jest bardzo aromatyczny, jego zapach jest świeży aczkolwiek trochę słodki z drewnianą nutą. Taki zapach imbir zawdzięcza zingiberolowi – składnikowi olejku eterycznego. Natomiast palący, lekko gorzki smak to zasługa gingerolu i zinferonu. Substancje te posiadają właściwości lecznicze, dzięki nim imbir pozytywnie wpływa na układ trawienny. Olejek z kłącza imbiru, pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, działa rozkurczowo i żółciopędnie, a także leczy wzdęcia. Imbir bogaty jest w substancje przeciwzapalne, dlatego jest doskonałym lekiem na przeziębienie.
Imbir właściwości zdrowotne – jako składnik maści, imbir przynosi ulgę stawom i obolałym mięśniom. Roślina ta znacznie łagodzi bóle miesiączkowe oraz mdłości, jest składnikiem preparatów przeciwdziałającym chorobie lokomocyjnej, przeciwdziała wymiotom po chemioterapii i narkozie, a także wzmaga apetyt, dlatego warto stosować ją, jako dodatek do posiłków.
Imbir jak stosować?
Imbir pozytywnie wpływa na krew, zmniejsza możliwość występowania zakrzepów, gdyż zmniejsza agregację płytek krwi. Jest, więc niezbędny w jadłospisie osób, które mają podwyższony cholesterol, ponadto polepsza krążenie krwi. Zawarty w imbirze olejek eteryczny, działa moczopędnie, dzięki czemu możemy zniwelować wszelkie obrzęki.
Sok z imbiru właściwości
Regularne stosowanie imbiru, np. w postaci herbaty (Herbata z imbirem na przeziębienie), naparu lub przyprawy, znacznie obniża występowanie, a także łagodzi ataki migreny. Imbir ma zbawienne działanie także w jamie ustnej, działa odkażająco i odświeżająco, dlatego leczy infekcje występujące w jamie ustnej, wzmaga produkcję śliny i pozostawia przyjemny zapach w ustach.
Imbir dieta
Warto robić płukanki z imbiru podczas bólu gardła, gdyż pomaga szybciej wyleczyć infekcje. Korzeń imbiru zwiększa także koncentrację i wydajność umysłową, gdyż wpływa na lepsze ukrwienie mózgu. Imbir w tropikalnej Azji stosowany jest, jako afrodyzjak, ponieważ działa rozgrzewająco na cały organizm i pobudza organy płciowe.
Imbir właściwości odchudzające
Imbir posiada także zbawienny wpływ na wygląd naszej sylwetki. Dzięki działaniu regulującemu przemianę materii oraz przyśpieszającemu spalanie tkanki tłuszczowej świetnie przyśpiesza efekty stosowania diety. Na diecie doskonale działa herbata imbirowa na odchudzanie oraz zielona herbata z imbirem, którą możemy także pić podczas kłopotów z żołądkiem czy nudności.
Imbir przeciwwskazania
Należy jednak pamiętać, że nie każdy może korzystać z leczniczych właściwości imbiru. Osoby, u których występuje przewlekła choroba układu pokarmowego jak wrzody dwunastnicy lub żołądka czy refluks żołądkowy, nie powinny stosować imbiru, gdyż jego ostrość może zaostrzyć objawy choroby i działać drażniąco.
Dodaj komentarz