Tkanka tłuszczowa procent

Jak sprawdzić ilość tkanki tłuszczowej? Wiele osób, które dbają o swoją wagę lub też chcą zrzucić parę kilo zwraca uwagę jedynie na wagę we własnej łazience. Okazuje się jednak, że urządzenie to wcale nie jest jedynym środkiem do określenia tego, czy mamy nadwagę. Innym, znacznie lepszym sposobem może okazać się porównanie wielkości tkanki tłuszczowej w naszym ciele do naszej ogólnej wagi. Jaki jednak procent tłuszczu jest uważany za “dopuszczalny”, a jaki może świadczyć o nadwadze? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Rodzaje tkanki tłuszczowej

Gdy większość z nas słyszy słowa “tkanka tłuszczowa”, od razu myśli o czymś złym i niepożądanym. W rzeczywistości jednak tłuszcz w odpowiednich proporcjach jest czymś kluczowym, niezbędnym do prowadzenia zdrowego trybu życia i odpowiedniego odżywiania się. We wcale nie tak odległej przeszłości możliwość “przechowywania” we własnym organizmie dodatkowego zapasu tkanki tłuszczowej pozwalała naszym przodkom przetrwać w czasach głodu, kiedy to ciężko było dostać jakiekolwiek jedzenie. Również współcześnie tłuszcz jest wymagany do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także utrzymywania odpowiedniej temperatury ciała oraz ochrony jego organów przed różnego rodzaju chorobami.

Problem pojawia się wtedy, gdy tego tłuszczu w naszym organizmie jest zbyt dużo. Może to prowadzić do różnego rodzaju problemów ze zdrowiem, w tym wysokiego poziomu cholesterolu, nietolerancji glukozy i odporności na insulinę. Szczególnie niebezpieczny jest tłuszcz gromadzący się w pasie i tworzący coś często nazywanego “ciałem w kształcie jabłka”, któremu przeciwstawia się “ciało w kształcie gruszki” wynikające z nadmiaru tłuszczu w biodrach i udach.


 

Jak powiedziała Caroline Apovian z Centrum Odżywiania i Zarządzania Wagą w Bostonie, tkanka tłuszczowa u mężczyzn powinna stanowić od 8 do 15 procent ich całościowej wagi ciała. W przypadku kobiet procent waha się między 20 a 30%.

Jak zmierzyć zawartość tkanki tłuszczowej

Istnieje kilka różnych sposobów na dokonanie pomiaru tkanki tłuszczowej, którą nosi ze sobą każdy człowiek. Najlepszym jest tak zwane “podwodne ważenie”, w którym osobę waży się na lądzie, a następnie pod wodą – całość wymaga jednak bardzo drogiego sprzętu, który nie jest dostępny we wszystkich klinikach (w szczególności tych w naszym kraju).

Jak obliczyć tkanki tłuszczowej

Kolejnym z dość miarodajnych sposobów jest wykorzystanie tak zwanego BIA (Bioelectric Impedance Analysis), które polega na przyczepianiu elektrod do dłoń i stóp badanej osoby i przepuszczeniu przez nie wiązki niewyczuwalnego prądu. Tłuszcz ma mniej wody i jest znacznie bardziej odporny na prąd niż mięśnie, co zapewnia dość dokładny pomiar zawartości tkanki tłuszczowej.

Screen-Shot-2012-06-09-at-12.20.10-PM-e1339258857677

Tkanka tłuszczowa spalanie

Oba z wspomnianych sposobów mogą okazać się zbyt trudne, gdyż przede wszystkim wymagają wizyty w oddziale specjalistycznym. Najprostszą metodą na pomiar tkanki tłuszczowej jest określenie BMI (Body Mass Index) – to wymaga jedynie kilku obliczeń. Należy określić swoją wagę (zważyć się) oraz wzrost (zmierzyć się), a następnie podzielić masę ciała w kilogramach przez kwadrat wysokości (podanej w metrach). Gdy uda nam się osiągnąć wynik od 18,5 do 25 kg/m2, nasza waga będzie prawidłowa. Mniejszy wynik będzie oznaczał niedowagę, a większy – nadwagę. BMI wynoszące powyżej 30 to już otyłość.

Obliczanie poziomu tłuszczu

Warto kontrolować swoją wagę oraz tkankę tłuszczową na bieżąco – w ten sposób można uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, również tych związanych ze zdrowiem. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z naszych wyników, po prostu zacznijmy ćwiczyć, zdrowo się odżywiać i przede wszystkim myśleć nad tym, jaki styl życia prowadzimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *