Kalkulator Podstawowej Przemiany Materii

Podstawowa przemiana materii (PPM), czyli z angielskiego Basal Metabolic Rate to ilość energii, której organizm wymaga do swojego prawidłowego i optymalnego działania. Energia ta jest niezbędna do wszelkich podstawowych procesów wykonywanych przez organy ciała – czy to oddychania, czy też pracy serca czy odbudowę i tworzenie nowych krwinek. PPM zależne jest zarówno od płci, jak i wieku, masy ciała i wzrostu. Wpływ na nie mają jednak również stan fizjologiczny, stan zdrowia, sposób odżywiania oraz uwarunkowania genetyczne.

Sposób obliczania PPM

Aby obliczyć PPM należy skorzystać z podanych poniżej wzorów. Wynik podany został w kcal – dla ułatwienia można skorzystać z zaprezentowanego na dole kalkulatora.

Aby obliczyć PPM dla kobiet należy wagę pomnożyć przez 9,56, dodać do niej 665,09 oraz iloczyn 1,85 x wzrost. Następnie trzeba odjąć iloczyn 4,67 x wiek.

Obliczanie PPM dla mężczyzn jest podobne – wagę mnożymy przez 13,75 i dodajemy do niej 66,47. Do całości dodajemy następnie wynik iloczynu 5 x wzrost, a od tego odejmujemy wynik działania 6,75 x wiek.

[CP_CALCULATED_FIELDS id=”9″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *