Pieprz – odmiany, ciekawostki i wartości odżywcze
Pieprz to jedna z najczęściej wykorzystywanych w kuchni przypraw, znane ze swojego wyrazistego smaku i równie mocnego zapachu, który jest w stanie wywołać kichanie. Pieprz sam w sobie jest bardzo ważny nie tylko z punktu widzenia konsumenta – w krajach, w których jest hodowany jest motorem napędowym gospodarki.
Istnieją dwa różnego rodzaje pieprzu: biały i czarny. Podczas gdy ten pierwszy powstaje poprzez zerwanie go, gdy ten jest jeszcze niedojrzały, drugi jest w pełni dojrzałą ususzoną od razu po zerwaniu formą.
Wartości odżywcze pieprzu
Pieprz znany jest przede wszystkim z bardzo dużej zawartości różnego rodzaju witamin (przede wszystkim K, lecz również A i C), co czyni go bardzo wartościowym składnikiem odżywczym. Dostrzega się również jego pozytywny wpływ na dietę człowieka – głównie z tego powodu, że nie zawiera on cholesterolu, a jego zawartość cukru jest dość niska.
Wpływ na zdrowie
Jedną z największych zalet pieprzu z punktu widzenia zdrowia jest fakt, iż zawiera on składnik chemiczny zwany kapsaicyną, który nie tylko nadaje mu ostrego smaku, ale także ułatwia spalanie kalorii. Składnik ten często występuje w suplementach diety wspomagających odchudzanie – a tutaj można go znaleźć w naturalnej formie.
Jak wykazały badania jednego z brytyjskich uniwersytetów (a potwierdziły później również i te amerykańskie) pieprz pozwala zabijać niektóre komórki rakowe, w szczególności te odpowiedzialne za raka prostaty. Nie mówimy tu zatem jedynie o wspomaganiu, a o aktywnej walce z rakiem.
Pieprz posiada właściwości ułatwiające pozbywanie się zgagi. Znany jest ponadto jako doskonały środek do zwalczania bólu głowy i brzucha, a także walki z różnego rodzaju dolegliwościami związanymi z układem oddechowym. Wysoka zawartość witamin C i A pozwala z kolei obniżyć ciśnienie krwi. Sam pieprz jest także dobrym antyoksydantem.
Zastosowanie pieprzu
Jako nieliczna z przypraw pieprz sprawdza się jako dodatek do niemal każdego z dań – można go zatem zastosować zarówno przy przyrządzaniu zupy, jak i mięsa. Naturalnie rzecz biorąc jego ilość zależy od uznania i własnego gustu (tolerancji ostrego smaku).
Pieprz ma jednak zastosowanie nie tylko w świecie kulinarnym, ale także w medycynie – jest częstym składnikiem leków oraz suplementów diety.
Czy pieprze biały i czarny mają te same wartości odżywcze?
wydaje mi sie, ze bialy bedzie mial wyzsze wartosci odzywcze niz czarny
Fajnie, ze wnosi tak wiele w życie człowieka – chodzi mi głównie o wartości odżywcze. Słyszałam jednak, że równie dobrze, a nawet lepiej jest stosować w zamian paprykę. Czy to prawda?
te male papryczki chili maja bardzo duzo kapsaicyny, a jesli chodzi o zwyklapapryke to lepiej z pieprzem