Czy orzechy są zdrowe?

Na świecie nie brakuje produktów, które doskonale wpływają na zdrowie człowieka, a mimo wszystko nie są odpowiednio doceniane i adekwatnie popularne. Jednym z tego typu produktów są orzechy, będące dowodem na to, że najzdrowsze rzeczy są niewielkich rozmiarów.

Czy orzeszki ziemne są zdrowe

Jak się okazuje, orzechy przepełnione są różnego rodzaju składnikami odżywczymi, w tym zdrowymi dla serca tłuszczami, białkiem, witaminami oraz minerały. Czy kogokolwiek trzeba przekonywać do ich spróbowania?

Jakie orzechy na odchudzanie

W naszym artykule postaramy się przyjrzeć się zaletom i wadom różnego rodzaju orzechom, a także sprawdzić, które z orzechów (tak, jest ich wiele rodzajów) okażą się dla nas najzdrowsze i najbardziej wartościowe. Powiedzmy sobie jednak szczerze ? oprócz wartości zdrowotnych każdy orzech zawiera mnóstwo tłuszczu i kalorii, co sprawia, że nie jest doskonałym wyborem dla osób starających się zrzucić nieco zbędnych kilogramów, a w połączeniu ze słodkimi czy słonymi pokarmami mogą okazać się środkiem do natychmiastowego przybrania na wadze.

Najlepsze orzechy dla naszej diety

Jak już zostało wspomniane wcześniej, wszystkie orzechy są mniej więcej takie same jeżeli chodzi o ilość kalorii na jeden gram ? wszystkie są także bardzo zdrowym dodatkiem do jakiejkolwiek diety. Połączenie kwasów omega-3, białka oraz błonnika sprawia, że po orzechach od razu można poczuć się najedzonym i po prostu poskromić własny apetyt.

14487896284_jivriffdksuwxbpmucdr

Orzechy właściwości

Rozpatrując orzechy pod względem kalorii należy zauważyć, że to migdały należą do tych mniej kalorycznych orzechów (23 tego typu orzeszki to 6 gram białka, a także 14 gram tłuszczu). Obok nich znajdziemy orzechy nerkowca właściwości (16-18 orzechów to 5 gram białka i 13 gram tłuszczu) oraz pistacje (49 orzeszków ? 6 gram białka oraz 13 gram tłuszczu). Należy zdecydowanie unikać jedzenia orzechów podsmażanych na oleju ? zamiast tego powinno się je spożywać w formie surowej, dla zachowania wszystkich ich wartościowych składników.

Najgorsze orzechy dla naszej diety

Licząc każdy kilogram w swojej diecie należy zwrócić uwagę również na to, których z nich powinno się unikać ? nie ze względu na to, że są niezdrowe (bo wszystkie są zdrowe), ale dlatego, że zawierają bardzo dużo tłuszczu, którego pozyskanie na pewno nie jest naszym głównym celem.

Które orzechy są najzdrowsze

Najbardziej nieprzyjaznymi dla osoby zrzucającej nieco kilogramów są orzechy drzewa makadamii (10 orzechów to aż 21 gram tłuszczu) oraz orzechy pekanowe (20 gram tłuszczu na 18 połówek orzechów). Oba te rodzaje mają najwięcej kalorii ? po 200 każdy ? i zawierają najmniejsze ilości białka przy bardzo wysokiej zawartości tłuszczu.

Mimo wszystko, jak już wcześniej zaznaczyliśmy i te orzechy są zdrowe, a różnica między nimi a najmniej kalorycznymi przedstawicielami gatunku to zaledwie 40 kalorii. Wniosek z tego wszystkiego jest jeden: gdy tylko dobierzemy orzechy w odpowiedniej porcji, każdy z nich okaże się bardzo zdrowy i będzie miał pozytywny wpływ na nasz organizm.

Orzech włoski ? najlepszy na serce

kc03ll9w

Podczas gdy wszystkie orzechy zawierają w sobie wiele zdrowych dla serca kwasów omega-3, orzechy włoskie zawierające 185 kalorii (na 14 sztuk) i 18 g tłuszczu, a także 4 g białka posiadają w sobie bardzo wysoką zawartość kwasu alfa-linolenowego. Jak udowodniono w bardzo wielu badaniach, kwas ten jest w stanie pomóc w arytmii serca, a także jest tak efektywny w zwalczaniu zgagi, jak chociażby oliwa z oliwek.

Czy orzechy ziemne są zdrowe – siła dla mózgu

Technicznie rzecz biorąc rośliny strączkowe, generalnie są one nazywane orzechami ? bogate są w kwas foliowy, który pełni ważną rolę w rozwoju mózgu oraz jest w stanie zapobiegać zaburzeniom mentalnym. Jest też wspaniałym uzupełnieniem diety dla wegetarian, którym zazwyczaj tego kwasu brakuje, a także dla kobiet w ciąży, którym pomoże on w ochronie ich jeszcze nienarodzonych dzieci przed defektami, nie tylko tymi mózgu.

Podobnie, jak większość orzechów, te ziemne zawierają w sobie mnóstwo zdrowych tłuszczów oraz witaminy E. Około 28 pozbawionych skorupki orzechów ziemnych jest w stanie dostarczyć nam 170 kalorii, 7 gram białka i 14 gram tłuszczu.

Czy orzechy włoskie są zdrowe

Kremowe orzechy brazylijskie są po brzegi wypchane selenem ? minerałem, który jest w stanie chronić przed rakiem prostaty oraz różnego rodzaju innymi schorzeniami. Zaledwie jeden orzech jest w stanie zaspokoić nasze zapotrzebowanie na ten składnik ? należy bowiem uważać na jego przedawkowanie, gdyż może się ono wiązać z ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu drugiego. 6 orzechów brazylijskich zawiera 190 kalorii, 19 gram tłuszczu oraz 4 gram jabłka. Oprócz selenu zawierają sporo innych składników pozytywnie wpływających na prostatę ? dlatego też polecane są w szczególności mężczyznom zmagającymi się z problemami ściśle powiązanymi z prostatą.

Podsumowanie

Orzechy to bardzo dobre naturalne produkty, które są w stanie znakomity sposób wzbogacić naszą dietę, czyniąc ją jeszcze bardziej przyjazną dla naszych organizmów, a przede wszystkim zdrowszą i znacznie bardziej sycącą. Rodzajów orzechów jest całe mnóstwo, w związku z czym łatwo wybrać taki rodzaj, który najlepiej sprawdzi się dla nas i doskonale wpasuje się w nasze upodobania.

Komentarze

  1. Magda C. pisze:

    Ja muszę z nimi uważać. Jak wezmę garść to potem chce się więcej i więcej… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *