Odchudzanie – jak zrobić to w efektywny sposób?

W czasach ?jedzenia śmieciowego?, fast foodów i przepełnionych chemią produktów spożywczych społeczeństwo zmaga się z wieloma problematycznymi chorobami, z których jedną z najbardziej uporczywych, a zarazem przeszkadzających w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu ? otyłością. Jak zapobiec jej pojawieniu się, a co najważniejsze ? jako odżywiać się, by nasza waga była prawidłowa, nawet wtedy, gdy nie zmagamy się z otyłością, a zaledwie z niewielką nadwagą? Jedno jest pewne ? nie będzie łatwo, jednak jest to jak najbardziej ?do osiągnięcia?. Poniżej publikujemy wiele praktycznych wskazówek i porad mających na celu wprowadzenie zmian i zrzucenie nieco zbędnych kilogramów.

Polepszmy swój styl życia

Typowa historia osoby odchudzającej się: w domu liczy ona każdą kalorię, starając się jeść jak najmniej. Trwa to kilka dni, aż pewnego dnia w pracy czy na mieście pojawia się okazja zjedzenia babeczki, kebaba, napicia się drinka. I wtedy kończy się przygoda z dietą, a cała wypracowana rutyna lega w gruzach. Jak zatem zapobiec temu efektowi?

Sposób jest prosty: zamiast stawiać na metodę ?wszystko albo nic? należy zastąpić dwa najczęściej spożywane niezdrowe produkty jakimiś zdrowymi alternatywami. Nie będziemy musieli decydować się na jakieś ogromne wyrzeczenia, co sprawi, że będziemy mogli powoli (ale bardzo skutecznie) zrzucać kilogramy, w praktycznie nieodczuwalny sposób.

Restauracje? Mniej i lepiej!

Wielu ludzi nie lubi gotować w domu, a zamiast tego udaje się do restauracji ? czy to na drobniejsze przekąski, czy też na sute obiady. Wtedy bardzo łatwo przekroczyć granicę i zamówić coś, czego zjedzenia można żałować. Aby tego uniknąć, należy po pierwsze ograniczyć wizyty w restauracjach, a po drugie ? gdy już do nich dojdzie ? zamawiać w nich w głównej mierze rzeczy niskokaloryczne. Sałatki bardzo mile widziane!

Sól? My podziękujemy

Jednym z największych wrogów odchudzania jest sól, obecna we wszelkiego rodzaju przekąskach, zwłaszcza tych oferowanych w hiper i supermarketach. Mowa tutaj o czipsach, paluszkach i tego typu produktów. Lepiej zatem przejść się do sklepu, ale tylko po to, by się po ruszać, a nie by kupić małe co-nieco. A jeżeli nie możemy obyć się bez przekąsek, zastąpmy je tymi owocowymi. Są równie smaczne, a o wiele zdrowsze.

300-kaloriowe śniadanie

Wiele osób w natłoku różnych zajęć i w pośpiechu pomija najważniejszy posiłek w ciągu dnia, którym zdecydowanie jest śniadanie. Okazuje się jednak, że takowe trzeba jeść celem utrzymania zdrowej kondycji organizmu. Optymalną dawką jest 300 kalorii, najlepiej tych pochodzących z produktów pełnoziarnistych. Chleb i masło orzechowe? To absolutnie idealne połączenie!

Polepszmy naszą kondycję!

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wagę naszego ciała jest ruch ? to właśnie ćwiczenia fizyczne pozwolą nam osiągnąć upragniony efekt szybciej, a przy okazji uformować nasze ciało w taki sposób, że inni będą nam zazdrościć. Najlepiej nie robić niczego na hura ? wystarczy rozpocząć od kilkunastu przysiadów w ciągu dnia czy kilkudziesięciu brzuszków. Z pewnością po jakimś czasie dołożymy kilka kolejnych ćwiczeń ? i to wcale nie z obowiązku, ale z tego, że zacznie nam to sprawiać przyjemność. Efekt odchudzający i zdrowotny odejdzie na drugi plan, jednak stale będzie się utrzymywał!

Odrzućmy złe nawyki

Quit-Smoking-Cigarettes

Palenie papierosów i spożywanie alkoholu wbrew pozorom nie wywołuje wyłącznie tych chorób, o których mówi się w mediach oraz ostrzega na ich opakowaniach. Ma niebagatelny wpływ na zdrowe samopoczucie oraz to, jak efektywnie się odchudzamy. Jeżeli mamy zatem odrobinę samodyscypliny, powinniśmy odrzucić zły nałóg ? nieważne, czy w celu szybszego zrzucenia paru kilogramów, czy po prostu poprawienia sobie samopoczucia. Oba te rezultaty z pewnością uda nam się uzyskać.

Oczyśćmy nasz dom

W nagłówku wcale nie jest mowa o tym, by zrobić porządki, poodkurzać, wytrzeć podłogi, a żeby pod lupę wziąć to, co spożywamy. Przejrzyjmy zatem naszą spiżarnię oraz wszelkie miejsca, w których trzymamy jedzenie. Jeżeli znajdziemy jakiś niezdrowy przysmak, nie zastanawiajmy się ? wyrzućmy go. Nie zostawiajmy go na potem, gdyż będzie nas zwyczajnie kusił i na pewno nie da o sobie zapomnieć. Jeżeli naprawdę nie będziemy w stanie sobie bez niego poradzić, po prostu postarajmy się znaleźć dla niego odpowiedni zdrowy substytut ? w tego typu poszukiwaniach pomoże nam Internet, dzięki któremu w mgnieniu oka znajdziemy zdrowe odpowiedniki nie do końca przyjaznych dla organizmu produktów.

Po pracy? Pobiegajmy!

Running-sunWielu ludzi od razu po pracy udaje się ze swoimi współpracownikami na obiad ? rzadko kiedy jest to posiłek niskokaloryczny. Najczęściej ?łupem? tego typu osób padają różnego rodzaju frytki, hamburgery ? czyli typowo niezdrowe pokarmy. Mamy wspaniałą alternatywę jedzenia tego typu pokarmu po pracy ? zamiast zatem udawać się na obiad z przyjaciółmi, najpierw wróćmy do domu, przebierzmy się. Następnie udajmy się na wspólny jogging lub chociażby spacer. Pozwoli nam to równie przyjemnie spędzić czas z osobami, które lubimy, a jednocześnie oszczędzi nam spożywania niezdrowych pokarmów. W znakomity sposób schudniemy, poprawiając nasze samopoczucie oraz relacje z naszymi współpracownikami.

Naładujmy się pozytywną energią!

Ważne w czasie odchudzania jest dobre samopoczucie (jest ono zatem nie tylko efektem odchudzania, ale także środkiem, bez którego to byłoby niemożliwe). Szykując się do ćwiczeń zaopatrzmy się zatem w muzykę, którą lubimy. Wtedy na pewno bardziej zmotywujemy się do działania ? będziemy chcieli ćwiczyć do czasu, kiedy lista utworów się nie wyczerpie ? one będą naszym motywatorem!

Podsumowanie

Utrata wagi to naprawdę bardzo żmudny proces, którego jest w stanie podjąć się każdy ? każdy, kto tylko pragnie zmienić coś w swoim życiu i poprawić stan własnego organizmu. Nie należy się zniechęcać ? tylko w ten sposób dojdzie się do tego, że zdrowe nawyki nie będą obowiązkiem, a bardzo przyjemną rutyną i czymś jak najbardziej normalnym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *