Dlaczego warto pić wodę?

Dlaczego warto pić wodę – pewnie nie raz zadajesz sobie to pytanie, dlatego sprawdź, jaki wpływ na Twoje zdrowie ma woda i jakie są nietypowe objawy odwodnienia organizmu.

Dlaczego trzeba pić wodę?

Woda jest niezbędna do przebiegu wszystkich procesów życiowych, a już jej 1% deficyt powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości i znacząco obniża sprawność fizyczną oraz umysłową. Picie wody niestety nie jest naszym codziennym nawykiem i zamiast po ten życiodajny płyn, sięgamy po soki, napoje gazowane, czy napoje z kofeiną, które poprzez swoje moczopędne działanie negatywnie wpływają na stan naszego organizmu, jeszcze bardziej go odwadniając.

Jaką wodę pić?

Aby uniknąć odwodnienia, wcale nie musisz kupować drogiej wody butelkowanej, którą polecają w reklamach celebrytki. Wystarczy woda mineralna niegazowana lub lekko gazowana, jeżeli taką łatwiej zaakceptujesz lub filtrowana woda kranowa, która jak pokazują różnorodne testy, wcale nie jest uboga w związki mineralne. Doskonale nawadnia organizm także picie wody z cytryną, posiadającej właściwości oczyszczające organizm z toksyn i wspomagające odchudzanie.

Objawy odwodnienia organizmu

Jeżeli nie pijesz dziennie minimum 1 litra wody, na pewno odczuwasz któryś z objawów niewielkiego odwodnienia organizmu, jak:

  • Bóle i zawroty głowy
  • Nerwowość
  • Niepokój
  • Zmęczenie i osłabienie
  • Drżenie mięśni po niewielkim wysiłku
  • Zadyszka podczas aktywności
  • Zły stan cery
  • Kołatanie serca
  • Nieprzyjemna suchość w ustach i nieświeży oddech

To jedynie nieliczne z objawów braku wody w Twoim organizmie, którą musisz szybko uzupełnić. Szczególnie teraz, gdy zaczynają panować wysokie temperatury zadbaj o nawodnienie organizmu, które wpłynie na Twoją formę i poprawi samopoczucie. Pamiętaj, że żaden inny napój nie dostarcza do tkanek wody, więc nie zaspokajaj pragnienia słodkimi napojami czy nawet domowym kompotem, gdyż zawarta w takich napojach woda nie posiada już swoich właściwości nawadniających.

Skutki odwodnienia

Bardzo wiele osób narzeka na okresowe i bardzo uciążliwe zawroty głowy podczas wstawania z łóżka czy patrzenia do góry lub schylania się. Najczęściej badania w kierunku różnych schorzeń typu anemia, zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego czy innych chorób nie wykazują niepokojących zmian, a zawroty głowy stale powracają i uprzykrzają życie.

Dlaczego warto pić wodę?

W takim wypadku warto zacząć stopniowo zwiększać podaż wody w diecie – w wielu przypadkach regularne picie wody, pozwala zapomnieć o uporczywych zawrotach głowy, które zwykle, jeżeli nie mają one podłoża chorobowego kojarzone są z nerwicą “dla świętego spokoju” lekarza i pacjenta, a nie odwodnieniem. Po wodę sięgnij także, gdy nie masz sił i energii do życia, czujesz, że przytłacza Cię rzeczywistość i masz coraz mniej ochoty do wykonywania codziennych obowiązków – szybko odczujesz poprawę swojego samopoczucia, jednak na wszelki wypadek zawsze zrób badania, aby wyłapać ewentualne początki np. wynikającej ze stosowania złej diety anemii.

 

Komentarze

  1. Joanna pisze:

    Ja sobie zdaję sprawę z wagi picia wody, ale jednak nie wiem jak mam się do tego zdyscyplinować. 🙁

  2. MIeteSz45 pisze:

    Dlatego trzeba też wybierać dobrą wodę a nie pierwszą lepszą. Woda mineralna, którą ja wybieram to ID’EAU. Lepiej nawadnia, bo większość wód mineralnych ma strukturę wielocząsteczkową, co nie sprzyja odpowiedniemu nawodnieniu. Nasza polska ID’EAU ma strukturę swoistą, co ułatwia jej rozpuszczanie. Ponadto, stymuluje metabolizm w większym stopniu niż reszta wód, gdyż zawiera więcej tlenu. Alkaliczne pH sprzyja odpowiedniemu dla naszego ciała balansowi kwasowo-zasadowemu i do tego jest niskozmineralizowana. Ma delikatny smak, jest niegazowana. Jest naprawdę dobra! Polecam spróbowanie!

  3. Hania pisze:

    ja piję dziennie min 1,5 l wody dla oczyszczenia i nawilżenia skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *