Cebula – jaki jest jej wpływ na nasze zdrowie?

Rozmawiając o warzywach, które najlepiej wpływają na zdrowy stan naszego organizmu z pewnością jednym z pierwszych tego typu produktów, które przychodzą na myśl jest cebula. Jeżeli jeszcze nie mieliśmy okazji jej jeść, bądź też do tej pory spożywaliśmy ją bardzo sporadycznie, głównie jako dodatek od innego rodzaju większych potraw, po tym artykule z pewnością zmienimy zdanie i zaczniemy ją wpychać wszędzie ? zwłaszcza, że jest tego warta ze względu na bogactwo różnego rodzaju witamin i pozytywny wpływ na zdrowie organizmu człowieka, którymi się odznacza.

Ludzie od setek lat mieli świadomość tego, jak dużo pozytywnych stron jeżeli chodzi o nasze zdrowie mają cebule ? dopiero niedawno jednak naukowcy zaczęli się przykładać do tego, by udowodnić to w przekonujący dzisiejsze społeczeństwo sposób. Niezliczone badania potwierdziły, że cebula rzeczywiście posiada w sobie wiele składników, które działają zbawiennie na stan organizmu ludzkiego.

Zalety zdrowotne

Cebule są bardzo dobrym źródłem witamin C oraz B6, chromu, wapnia oraz dietetycznego błonnika. Dodatkowo zawierają także pokaźną dawkę kwasu foliowego oraz witaminy B1 oraz K.

100 gram cebuli dostarcza ciału człowieka 44 kalorii, w większości w postaci złożonych węglowodanów, a także 1,4 grama błonnika.

cebu

Oprócz powyższych składników cebule zawierają w sobie sporo flawonoidów, które tak właściwie są pigmentami nadającymi im specyficznego koloru. Mają one jednak również inną zaletę: zachowują się jak antyoksydanty, które poprawiają właściwości poprawiające odporność, w jakie bogate są cebule.

Cebule zawierają także ogromną ilość siarki i są w szczególności dobre dla wątroby. Najlepiej łączą się z białkiem, jako że stymulują pracę aminokwasów, pomagając im docierać do mózgu oraz systemu nerwowego.

Bogate źródło kwercetyny

Cebula jest znana ze swoich ogromnych zawartości kwercetyny ? znakomitego antyoksydantu, którego najłatwiej jest znaleźć niedaleko skórki, a który jest powiązany z bardzo wieloma zdrowymi właściwościami cebuli. Udowodniono, że pozwala poprawiać stan krwi, obniżać zły cholesterol oraz regulować poziom tego dobrego. Ponadto w znacznym stopniu pomaga przeciwdziałać skrzepom krwi i znakomicie radzi sobie z astmą, gorączką, cukrzycą oraz różnego rodzaju infekcjami. Przypisuje się mu ponadto właściwości pozwalające na zapobieganie rakowi żołądka.

Składnik ten przede wszystkim jednak pełni funkcję antybiotyku ? to właśnie ze względu na nią cebule wykorzystuje się do przeciwdziałania grypie (a nawet walki z nią). Obecnie nie ma lepszego źródła kwercetyny niż cebula, dlatego też należy zwrócić na nią szczególną uwagę.

Walka z rakiem

Jednym z kilku sposobów, w jaki cebule chronią nas przed jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych współeczsności jest redukowanie uszkodzeń DNA w komórkach, spowodowanych przez wolne rodniki.

Wszystkie cebule oraz ich pochodne (jak na przykład czosnek) są bardzo bogate w tak zwaną siarkę organiczną, która ? jak udowodniono na przeprowadzonych na zwierzętach badaniach ? pomaga w zapobieganiu rakowi. Właściwie rzecz biorąc w specjalnych tubach przeprowadzono test (na szczurach), który wykazał, że ekstrakt znajdujący się w cebuli nie tylko działał zapobiegawczo, ale także niszczył komórki rakowe. Dodatkowo wykazano, że nie jest on toksyczny, ponieważ jego dawka zawarta w cebuli powinna być nawet czterdzieści razy wyższa, by miała najmniejszy negatywny efekt na spożywające je osoby.

Inne dobrodziejstwa cebuli

Cebula, jak już wcześniej mieliśmy okazję wspomnieć, zawiera składniki pozwalające obniżać poziom cukru we krwi, nawet w takim stopniu, jak wiele leków na receptę. Pozwala zatem skutecznie zwalczać cukrzyce. Aktywny składnik cebuli odpowiedzialny właśnie za obniżanie poziomu glukozy działa w taki sposób, że rywalizuje z insuliną o ?wyrwy? w wątrobie ? w związku z tym insulina jest w stanie przeżyć (a więc i działać) o wiele dłużej.

Cebula już za czasów starożytnych była wykorzystywana do leczenia astmy, głównie ze względu na to, że produkuje składniki pozwalające oskrzelom wydzielać wydzielinę, po czym mięsień oskrzelowy nieco się relaksuje.

Cebulom udowodniono także antybakteryjność ? są one bowiem w stanie zniszczyć wiele patogenów generujących choroby, wliczając w to salmonellę i bakterię coli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *