Proste zasady zdrowej, zbilansowanej diety

Czym jest zdrowe odżywianie? Podstawą szczęśliwego życia. Wie o tym teoretycznie każdy, w praktyce – wciąż ulegamy pokusie wysoko przetworzonej żywności. Życie według zdrowej diety wydaje się pełne wyrzeczeń i komplikacji, a przecież nie tak funkcjonuje się we współczesnym świecie, pełnym pogoni za sukcesem i wygodami. Czy istnieje jakiś prosty sposób, aby zacząć ożywiać się zdrowo, nawet, jeżeli nasza wiedza na ten temat nie jest rozległa?

Z innej kategorii: Aspratam – cała prawda o słodziku

Moda na zdrową żywność

Zalecenia i trendy odnoszące się do żywności stale ulegają zmianom, podobnie, jak moda na pewne produkty. Chwilę temu oszaleliśmy na punkcie nasion chia i komosy ryżowej, dzisiaj znów zwracamy uwagę na siemię lniane i kaszę jaglaną.

Jeżeli jednak chcemy przestrzegać czegoś, co daje nam wiedzę, wystarczy zwrócić uwagę na Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. To dosyć oczywisty i klarowny podział tego, co powinniśmy jeść i w jakich ilościach. Stosowanie się do jej zasad jest łatwe i nie wymaga wielkich nakładów pracy (jak na przykład przy ściśle wyznaczonej diecie).

Brak energii – problem w diecie?

Czujecie się ociężali, zmęczeni, wiecznie pozbawieni energii? Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że odpowiada za to zła dieta. Przyjrzyjcie się swoim własnym posiłkom i zastanówcie się: ile w nich warzyw i owoców? A może króluje czerwone mięso, żółte sery, majonez i białe pieczywo? Być może stosujecie zbyt wiele soli i pijecie zdecydowanie za mało wody?

Może cię zainteresować: Przepis na risotto z brokułami i kurczaka w sezamie

Piramida jasno wskazuje, że podstawą dobrze zbilansowanej diety powinny być właśnie owoce i warzywa. Co ciekawe, sami specjaliści uważają to za swoisty przełom. Warzywa dostarczają nam niezbędnych witamin i minerałów. Wzmacniają odporność, chronią organizm przed chorobami (jak dowiedziono, nawet przed nowotworami), a także pomagają oczyszczać organizm z toksyn. Oczywiście warzywa i owoce to również tradycyjne sposoby na młodość i, co zdecydowanie najważniejsze dla wielu osób, metoda na szczupłą sylwetkę.

W modzie są obecnie diety, opierające się wyłącznie na warzywach – aby jednak zachować pełną równowagę, lepiej stosować się do zasad piramidy. Więcej na temat zdrowotnych właściwości warzyw znajdziecie na portalu dietetyk.guru.

 Odżywianie według piramidy

Utrzymywanie prawidłowej diety to nie tylko warzywa. Patrząc ma kolejne szczeble piramidy, widzimy także produkty zbożowe, takie jak kasze, pełnoziarniste pieczywo, a zaraz potem nabiał, strączki, ryby i chude mięso oraz zdrowe oleje i orzechy.

Co ważne, w swojej codziennej, zdrowej diecie śmiało możecie dopuszczać na przykład kawę (do pięciu filiżanek), a podstawą są zioła, które znakomicie podkreślają smak potraw i mogą pomóc zastępować sól.

Ruszaj się, ile tylko możesz!

Chcecie schudnąć lub utrzymać prawidłową wagę? Spójrzcie na spód piramidy – znajdziecie tam aktywność fizyczną! Tak, to właśnie ona powinna stanowić element codzienności, co oznacza, że codziennie trzeba na nią poświęcić przynajmniej trzydzieści minut. To żadne zaskoczenie, prawda? Ważniejsze jest jednak to, że pod pojęciem „aktywności” pojmuje się nie tylko siłownię, ale również tak proste czynności, jak spacery, wchodzenie po schodach (gdy wybieramy je zamiast schodów ruchomych lub windy), nordic walking czy jazdę na rowerze. Grunt, to się ruszać!

Zobacz również: Bitki ze schabu w sosie

Efekty będą natychmiastowe – czy to możliwe?

To bardzo dobra wiadomość, bo wszyscy lubimy, gdy nie trzeba czekać na nagrodę. Stosując się do zasad piramidy, z dnia na dzień mamy szansę poczuć się lepiej. Przybędzie nam o wiele więcej energii, poczujemy się lżej, a jadając posiłki co 3-4 godziny, unikniemy problemów z niestrawnością. Wszystko zależy od nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *