Typy mąki – który z nich wybrać do przygotowania chleba?
Typy mąki pszennej? Chcąc przystąpić do przygotowania własnego chleba podstawowym składnikiem, o który musimy zadbać jest mąka. Całość byłaby prosta, gdyby na rynku istniał jedynie jeden jej rodzaj ? tymczasem jednak mamy do czynienia z bardzo dużą ilością tego typu produktów. Jaka mąka do pieczenia chleba jest najlepsza, by upiec jak najlepszy, najzdrowszy i najsmaczniejszy chleb? Który da nam najtrwalszy zakwas?
Mąki rodzaje
Udając się do sklepu stajemy przed koniecznością wyboru jednego z kilkunastu rodzajów mąki. Tak naprawdę jednak pod uwagę należy brać jedynie mąkę żytnią i pszenną to one dają najlepszy zakwas i je najczęściej stosuje się do pieczenia chleba. Są to jednak jedynie główne rodzaje, których liczne podkategorie są określane specjalną liczbą ta określa zawartość substancji mineralnych w mące. Typ 450 posiada na przykład 0,45% tych składników, natomiast analogicznie typ 2000 posiada ich 2%.
Poziom ten jest mierzony poprzez spalanie mąki, popiół który pozostaje w jego wyniku jest mierzony w procentach i mnożony przez tysiąc (w taki właśnie sposób powstaje numer, jakim określa się typ mąki) Jakie rodzaje mąki możemy zatem spotkać na półkach sklepowych?
Rodzaje mąki i ich zastosowanie
Typy pszennej
- Mąka tortowa (450) zawierająca najwięcej składników mineralnych, najjaśniejsza z poniżej przedstawionych. Zawiera maksymalnie 0,50% popiołu. Najczęściej stosuje się ją do ciast biszkoptowych.
- Mąka ?krupczatka/poznańska/wrocławska? (500) jej nazwa może się różnić w zależności od regionu, z którego pochodzi. Najczęściej stosuje się ją do pizzy, sosów i tak dalej.
- Mąka luksusowa (550) polecana przede wszystkim do ciast drożdżowych.
- Mąka chlebowa (750) niski stopień jej przemiału sprawia, że najczęściej stosuje się ją do różnego rodzaju wypieków. Powstała z rozdrobnienia oczyszczonych ziaren pszenicy i ma barwę kremową, jednak bliską białemu kolorowi.
- Mąka sitkowa (1400) charakteryzuje się brązowym kolorem (kremowym) i powstaje z całych ziaren zboża (zmielonych). Jest przesiewana, co sugeruje jej nazwa).
- Mąka graham (1850) bardzo ciemna i gruba, z całego ziarna.
- Mąka razowa (2000) mielona jest tylko raz, w związku z czym posiada dużo elementów z zewnętrznej części ziarna.
Typy żytniej
- Mąka jasna (580) stosowana przede wszystkim do pieczenia chleba żytniego, posiada jasnożółty kolor. Powstaje w wyniku mielenia całych ziaren żyta ? nie jest przesiewana.
- Mąka żytnia (720) szaro-brązowy kolor przeplata się w jej przypadku z ciemniejszymi plamkami, które tak właściwie są pozostałościami po zmieleniu zboża.
- Mąka sitkowa (1400) typ mąki o kremowym, bliskim brązowemu kolorze.
- Mąka starogardzka (1850) nie zawiera tłuszczów nasyconych i cholesterolu.
- Mąka razowa (2000) posiada jasnobrązowy kolor i powstaje w wyniku jednorazowego mielenia całych ziaren zboża. Nie jest przesiewana. Stosuje się ją najczęściej do pieczywa pełnoziarnistego.
Rodzaje mąki do chleba
Wybierając mąkę na zakwas czy też do upieczenia chleba przede wszystkim należy porzucić wszelkie nawyki związane z przygotowywaniem różnego rodzaju ciast. Te nie nadają się do zrobienia zakwasu być może jest to możliwe (a nawet na pewno), jednak używanie ich do tego celu byłoby o wiele bardziej skomplikowane. Jeżeli zatem chodzi o zakwas (jak zrobić zakwas), wybierzmy mąkę ciemniejszą o jak najwyższym typie. By było nam jak najłatwiej, zdecydujmy się na mąkę żytnią o typie zbliżonym do 1200.
Chleb z mąki tortowej?
Jeżeli chodzi o sam chleb to tutaj również nie powinniśmy decydować się na wybór mąk o bardzo niskich typach. Lepiej zdecydować się albo na coś o wysokim typie, albo też na produkt ze środkowej półki. 550 w przypadku mąki pszennej powinien w zupełności wystarczyć.
Maka na nalesniki
Naturalnie rzecz biorąc powyższe akapity to jedynie rekomendacje wynikające ze smaku ? Każdy typ mąki może być wykorzystany do upieczenia ciasta, jednak nie każdy zapewni jego odpowiedni zapach i smak. Tutaj nie należy się zatem zniechęcać po pierwszym upieczeniu. Zamiast tego zalecane jest przygotowanie własnego chleba zarówno z mąki o wysokim typie (1000 i więcej), jak i tej o mniejszej zawartości składników mineralnych. Pamiętajmy, że własny chleb ma to do siebie, że to my decydujemy, co ma się w nim znaleźć.
Super artykuł. Wreszcie wiem jakiej mąki do czego używać 😉
“Mąka tortowa (450) zawierająca najwięcej składników mineralnych”-no chyba najmniej
Teź sie zatrzymałam w tym miejscu … to raczej pomyłka 🙂