Diagnostyka chorób przewodu pokarmowego i sposoby leczenia
W medycynie wyróżnia się sporo różnorakich chorób i dolegliwości przewodu pokarmowego. Początkowo wielu z nich mogą towarzyszyć podobne objawy jak ból brzucha, wzdęcia, gazy, biegunka, wymioty czy krwawe stolce.
Jednak ich podłoże może być różne i w każdym wypadku należy postawić odpowiednią diagnozę, by móc zastosować skuteczne leczenie.
Choroby przewodu pokarmowego
Dzięki przewodowi pokarmowemu możliwe jest przyswajanie pokarmów i płynów, zapewniających organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. Układ ten to ogromny system, który dzieli się zazwyczaj na 6 odcinków:
- jamę ustną
- gardło
- przełyk
- żołądek
- jelito cienkie
- jelito grube.
W tych odcinkach dodatkowo występuje wiele innych organów. Każdy z nich może być narażony na pewnego rodzaju uszkodzenia czy zaburzenia. Nieprawidłowości te mogą mieć podłoże bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze czy nowotworowe. Wśród chorób układu pokarmowego diagnozuje się m.in.:
- Choroby pasożytnicze układu pokarmowego
- Bakteryjne choroby układu pokarmowego
- Polipy jelita grubego
- Problemy z trawieniem
- Refluks żołądkowo-przełykowy
- Zapalenie żołądka
- Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego
- Wrzody
- Hemoroidy
- Nowotwór żołądka
- Celiakię
- Nadwrażliwość pokarmową
- Ciało obce w przewodzie pokarmowym.
Niemniej warto się przyjrzeć najczęściej występującym problemom: chorobom pasożytniczym, bakteryjnym, problemom z prawidłową produkcją enzymów trawiennych i polipom na jelicie grubym.
Choroby pasożytnicze układu pokarmowego
Pasożytami wewnętrznymi, które żerują na organizmie swojego gospodarza, żywiąc się nim, można się zarazić najczęściej, pijąc skażoną wodę czy spożywając jedzenie np. mięsa, ryby, jaja. Te produkty to doskonałe środowiska dla ukrywania się larwy, glisty czy tasiemca.
Z powodu chorób pasożytniczych każdego roku umierają miliony osób, dlatego w przypadku podejrzenia pasożyta należy skonsultować się z lekarzem. W celu postawienia właściwej diagnozy niezbędny jest szczegółowy wywiad oraz odpowiednie badania m.in. kału.
Po określeniu, z jakim pasożytem pacjent ma do czynienia, lekarz może zalecić leki przeciwpasożytnicze. Dzieli się je na dwa rodzaje. Leki zakłócające metabolizm pasożyta oraz leki paraliżujące pasożyta. Do pierwszej grupy leków przeciwpasożytniczych zalicza się m.in. środki typu Vermox czy Zentel, które stosuje się w przypadku glisty ludzkiej, owsików, tasiemca czy węgorka jelitowego.
Na platformie internetowej liki24.pl można nabyć różne leki przeciwpasożytnicze. Portal umożliwia sprawdzenie dostępności konkretnych produktów farmaceutycznych sponad 1000 polskich aptek i zakup ich w najlepszych cenach. Za pomocą witryny można kupić również leki paraliżujące pasożyta. Tego typu środkiem dostępnym bez recepty jest np. Pyrantelum. Wyrób ten stosuje się w zwalczaniu owsików.
Bakteryjne choroby układu pokarmowego
W katalogu leków na choroby układu pokarmowego w liki24.pl można znaleźć również wiele środków na infekcje bakteryjne. Winowajcą infekcji żołądkowo-jelitowych mogą być zakażenia bakteryjne m.in.: E. coli, Salmonella, Shigella czy Campylobacter. Wtedy pojawiają się biegunka, wymioty czy dur brzuszny.
Zatrucie może ustąpić samoistnie. Ważna jest jednak lekkostrawna dieta i odpowiednie nawodnienie. Niemniej w przypadkach ostrych, ryzyka silnego odwodnienia czy narażenia na rozsiew zakażenia lekarz może przepisać antybiotyki. Do leków na zakażenie przewodu pokarmowego na receptę można zaliczyć m.in. tabletki Bactrim czy Amoksiklav.
Polipy jelita grubego
Polipy jelita grubego mogą stanowić dla pacjenta poważny problem, gdyż niosą ze sobą ryzyko pojawienia się raka jelita grubego. Polipy są wypukłymi zmianami tkankowymi wystającymi ponad błonę śluzową jelita. Ich występowaniu sprzyjają różne stany zapalne jelit, a ryzyko pojawienia się dodatkowo potęgują spożywanie alkoholu, otyłość, palenie papierosów czy dieta wysokotłuszczowa.
O polipach mogą świadczyć takie objawy jak krwawienie z odbytnicy, zmiana koloru stolca, bóle brzucha czy śluz w kale. W celu ich usunięcia stosuje się specjalne badania i zabiegi. Przed podejściem do procedury lekarz przepisuje specjalne leki, by oczyścić jelito i okrężnicę np. CitraFleet. W celu usunięcia polipów stosuje się:
- kolonoskopię
- sigmoidoskopię
- polpektomię
- chirurgiczne wycięcie jelita.
Problemy z trawieniem
Problemy z trawieniem mogą mieć różne przyczyny. Jednak niewątpliwie wiążą się one z pewnymi zaburzeniami ze strony układu pokarmowego. Nierzadko chodzi o konkretne choroby np. celiakię (chorobę trzewną), refluks czy zespół jelita drażliwego. Mówiąc o problemach z trawieniem pacjenci wskazują na wzdęcia, częste gazy, uczucie ciężkości, zgagę czy zaleganie w żołądku.
Często okazuje się, że takie symptomy to reakcja organizmu na zmniejszone wydzielanie konkretnych enzymów trawiennych. Ich uzupełnienie poprawiają specjalne leki mające pozytywny wpływ na trawienie zawierające mieszaninę enzymów trawiennych np. kapsułki Lipancrea 8000. Z kolei w przypadku problemów z nietolerancją laktozy, do której trawienia potrzebny jest enzym laktaza, można sięgnąć po Lactocontrol.
W innych przypadłościach związanych z zaburzeniami układu pokarmowego, gdy pojawiają się bóle, wzdęcia lub gazy sprawdzą się np. Hepatil, Nospa czy Espumisan. Wszelkie tego typu leki na dolegliwości ze strony układu pokarmowego można nabyć bez recepty na liki24.pl. Zamawiając farmaceutyki do godziny 16, kurier może dostarczyć zamówienie jeszcze tego samego dnia.
Dodaj komentarz