Zdrowie żołądka, a probiotyki
Kilka lat temu zrobiło się głośno o probiotykach, ten temat niejednokrotnie wzbudzał kontrowersje łamiąc stereotypy. Wszystko przez to, że probiotyki to nic innego jak szczepy bakterii, a jak każdy wie – bakterie są szkodliwe. Jak to jest naprawdę i czy bakterie mogą pomóc?
Probiotyki – dobre bakterie
Probiotyki to szczepy bakterii kwasu mlekowego, które naturalnie zasiedlają nasze jelita. Ale dlaczego probiotyki są tak ważne dla zdrowia? Przede wszystkim nie dopuszczają do namnażania się szczepów szkodliwych dla zdrowia bakterii zachowując tzw. równowagę bakteryjną jelit.
Jest ona niezwykle ważna dla utrzymania prawidłowej odporności oraz zapobiega powstawaniu wielu chorób. Dodatkowo wpływają na metabolizm i wchłanianie wielu witamin i minerałów.
Co ważne, probiotyki są dostarczane do organizmu wraz z codziennym pożywieniem. Można je znaleźć w produktach tj. różnego rodzaju kiszonki, kefiry czy jogurty. Tak naprawdę spożywanie tych produktów na co dzień pozwala na utrzymanie równowagi bakteryjnej jelit, jednakże są sytuacje kiedy warto rozważyć ich dodatkową suplementację. Wśród nich można wymienić okres antybiotykoterapii oraz biegunki.
Losowo wybrana kategoria: Panierka jak w KFC
Probiotyki – kiedy po nie sięgnąć
Jak wspomniano wyżej, głównym zaleceniem do stosowania probiotyków jest antybiotykoterapia, a także stany utrzymującej się biegunki. Ze względu na małą inwazyjność można je stosować już na samym początku pojawienia się rozwolnienia. Dodatkowo probiotyki wpływają korzystnie na żołądek – redukują osadzanie się na błonach śluzowych bakterii Helicobacter pylori, którym przypisuje się przyczynę powstawania wrzodów żołądka, dwunastnicy oraz nawet powstawanie i rozwój raka żołądka.
Może cię zainteresować temat: Dieta przy jelitówce u dorosłych
Probiotyki – jak wybrać najlepsze
Nie odnotowuje się skutków ubocznych stosowania probiotyków, jednakże nieprzemyślany wybór może wiązać się z brakiem skuteczności. Warto czytać etykiety i zwrócić uwagę na takie czynniki jak:
- Czy probiotyk pochodzi z prawidłowej mikrobioty jelitowej człowieka;
- czy posiada przyznany status GRAS – generally recognized as safe – jest to najlepszy dowód tego, że preparat jest bezpieczny dla zdrowia;
- czy jest podkreślone, że jest odporny na działanie soku żołądkowego i żółci;
- czy oprócz odbudowy naturalnej flory bakteryjnej jelit również hamowuje rozwój bakterii patogennych.
Dodaj komentarz