Lista szkodliwych e? Robiąc codzienne zakupy nie zdajemy sobie sprawy, że nawet tak podstawowe produkty spożywcze, jak chleb, mleko, sery czy wędliny zawierają aż tyle szkodliwych dla naszego zdrowia sztucznych substancji. Fakt ten wykorzystują producenci i stale zubożają wartości odżywcze żywności dodając do niej kolejne porcje konserwantów, zagęstników, przeciwutleniaczy, barwników oraz innych związków, których długotrwałe spożywanie może mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia.
Szkodliwe dodatki do żywności
Wprawdzie producenci mają obowiązek informowania nas o tym, co dodali do swoich produktów, jednak wyszczególnione na opakowaniach nazwy niewiele nam mówią – tak naprawdę często nie jesteśmy w stanie ich nawet poprawnie przeczytać.
Warto przeczytać: Dlaczego alkohol tuczy?
Liczne E i obco brzmiące nazwy przyprawiają raczej o ból głowy, a my ślepo ufamy zapewnieniom, że wszystko, co znajdziemy w żywności jest wnikliwie przebadane i bezpieczne. Niestety tak naprawdę wiele dopuszczonych do stosowania w Polsce konserwantów, emulgatorów, barwników czy słodzików w innych krajach całkowicie zakazano motywując to faktem, iż np. mogą wykazywać działanie rakotwórcze.
Szkodliwe konserwanty
Ponadto badania prowadzone nad szkodliwością większości z chętnie stosowanych w żywności substancji miały miejsce wiele lat temu, a wówczas nie dodano ich w aż takich ilościach do niemal każdego produktu spożywczego i z tego względu ustalone niegdyś bezpieczne dla zdrowia dawki stały się nieaktualne.
Dodatki do żywności e
Kupując żywność najczęściej kierujemy się ceną i smakiem, za który zwykle odpowiadają właśnie substancje określane na opakowaniach, jako E z konkretną liczbą. Polepszacze smaku i zapachu mają za zadanie ukryć, że tak naprawdę jemy całkiem inny produkt, niż się spodziewaliśmy.
Z innej kategorii: Zalety zielonej herbaty
E dodatki do żywności wprawdzie nie zawsze są sztuczne i toksyczne, jednak brak nam elementarnej wiedzy, aby rozpoznać substancje naturalne od tych szkodliwych. Których “E” lepiej unikać?
Wśród szkodliwych dla zdrowia chemicznych substancji są:
Barwniki w żywności
- E 102 tartrazyna
- E 104 żółcień chinolinowa
- E 110 żółć pomarańczowa
- E 122 azorubina
- E 123 amarant
- E 124 czerwień koszenilowa
- E 127 erytrozyna
- E 131 błękit patentowy
- E 132 indygotyn
- E 142 zieleń
- E 150a – E150d karmel
- E 151 czerń brylantowa
- E 173 aluminium
- E 180 litorlubina
Konserwanty żywności
- E 210 kwas benzoesowy i benzoesany (E211, E 212, E213)
- E 214 ester etylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego
- E 220 dwutlenek siarki i siarczany (E221, E222, E223, E224, E226, E227, E228)
- E 230 bifenyl, E 231 ortofenylofenol, E 232 ortofenylofenolan sodu
- E 249 azotyn III potasu, E 249 i E 250 azotyn III sodu
- E 251 azotan V sodu i E 252 azotan V potasu
Przeciwutleniacze
- E 310 galusan propyl, E 311 galusan oktylu, E 312 galusan dodecylu
- E 320 BHA, E 321 BH
- E 335 winiany sodu, E 336 winiany potasu
Emulgatory spożywcze
- E 400 kwas alginowy
- E 407 karagen
- E 450 difosforany
- E461 metyloceluloza
Wzmacniacze smaku i aromatu
- E621 glutaminian sodu
- E622 glutaminian potasu
- E631 inozydian sodu
Sztuczne słodziki
- E 951 aspartam
- E 954 sacharyna
Losowo wybrany: Fakty i mity o zdrowym odżywianiu
Szkodliwe substancje w żywności
Powyższa chemia w jedzeniu przyczynia się m.in. do rozwoju alergii, nadpobudliwości u dzieci, zaburzeń jelitowych i żołądkowych, rozwoju astmy i atopii, występowania zaparć i biegunek, nudności, chronicznego bólu głowy, osłabienia i senności oraz innych dolegliwości i chorób, w tym nowotworów.
Byłam w sobotę na pokazie philipiaka i dowiedziałam się,że też to w czym przygotowujemy potrawy może mieć wpływ na ostateczna wartość zdrowotną jedzenia.
To że kupujemy żywność niskiej jakości to jedno, ale że dodatkowo źle ją przygotowujemy to drugie. Sama przerzuciłam się na gotowane na parze. Posiadam do tego naczynie Milano Classic i teraz nawet bym nie tknęła jedzenia z patelni. Z taką dietą czuję się dobrze więc mi odpowiada.
Ze względu na szkodliwe tłuszcze Trans praktycznie zrezygnowałam z jedzenia smażonego. W zamian lubuję się w gotowaniu na parze w moim ulubionym naczyniu Milano Classic bo tak jest szybko, smacznie i zdrowo.