Piramida żywienia
Sylwester już za nami, a wraz z początkiem roku nadszedł czas na różnego rodzaju postanowienia. Wiele z nich dotyczy zachowania lub zdobycia określonej diety i przejścia na dietę. Ważną częścią obu tych procesów jest piramida żywienia, a raczej jej znajomość. Dlaczego jest ona tak istotna? Otóż przede wszystkim dlatego, że w przejrzysty sposób pokazuje ona, które grupy produktów są bardziej, a które mniej wartościowe dla naszego organizmu – te znajdujące się u podstawy piramidy są oczywiście najważniejsze, te ze szczytu – mniej.
Według piramidy żywienia, podstawę każdej diety stanowią produkty pełnoziarniste – chleby, bułki i inne rodzaje pieczywa. Są to produkty bogate w błonnik i witaminy, razowe. U podstaw znaleźć można także mąkę razową, otręby i płatki zbożowe, które również królują jeżeli chodzi o wpływ na nasze zdrowie.
Nie jest chyba żadnym zaskoczeniem, że tuż powyżej wspomnianych produktów znajdują się równie ważne warzywa i owoce – każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważne jest ich codzienne spożywanie. Są bowiem nie tylko źródłem cennych witamin i minerałów, ale także antyoksydantów. Są także bogate w błonnik – mimo tego jednak, że wszystkie te produkty są zdrowe, cześć, zwłaszcza w dużych ilościach, może być wysokokaloryczna. Jeżeli zatem naszym celem jest odpowiednia waga, a nie tylko zdrowie – wyberzmy te właściwe.
Na trzecim poziomie piramidy znaleźć można wszelkiego rodzaju produkty mleczne, mięsa i ryby. Podczas gdy te pierwsze znane są ze swojej ogromnej zawartości wampnia i witamin, mięso również okazuje się ważne – zwłaszcza, że dostarcza organizmowi białka. Podobnie zresztą, jak ryby, które powinno się spożywać codziennie.
Na samym szczycie piramidy znajdują się produkty, których powinniśmy spożywać jak najmniej – tłuszczyzwierzęce. Te powinniśmy zastępować, w miarę możliwości, tymi pochodzenia roślinnego.
popieram ten styl życia.