Dieta w niedoczynności tarczycy – jak powinna wyglądać?

płatki owsiane na wodzie przepis

Tarczyca jest gruczołem odpowiadającym za niezbędne dla metabolizmu hormony: tyroksynę, trójjodotyroninę i kalcytoninę. Jej niedoczynność sprawia, że pojawiają się problemy z nadwagą, odczuwamy ciągłe zmęczenie, ciężko jest nam się skoncentrować. Pojawiają się niedobory składników mineralnych. To schorzenie wymaga leczenia i stosowania odpowiedniej diety, która korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie i zapobiegnie przybywaniu kolejnych kilogramów.

Przeczytaj także: Gołąbki przepisy

Jod – niezbędny składnik diety przy niedoczynności tarczycy

Jod jest składnikiem hormonów tarczycy i jego niedobór może być przyczyną choroby. Musimy koniecznie wprowadzić go do swojej diety, jeśli chcemy poprawić swój stan zdrowia. Znajdziemy go w tłustych rybach morskich, owocach morza, algach. Przede wszystkim należy spożywać te produkty, ponieważ inne źródła mają jego zmienną zawartość.

Żelazo i selen

Ważne jest to, aby w diecie znalazła się duża ilość łatwo przyswajalnego żelaza. Znajdziemy je w chudym mięsie czerwonym, drobiu, rybach, jajkach. Istotny jest także selen, który uczestniczy w przemianie hormonów tarczycy. Jego źródłem są orzechy, słonecznik, sezam.


Białko na poprawę metabolizmu

Białko poprawia metabolizm, dlatego powinno znaleźć się w diecie dla osób z niedoczynnością tarczycy. Powinno być dobrej jakości. Znajdziemy je w chudym nabiale, drobiu, rybach, jajkach. W celu usprawnienia przemiany materii należy również pić dużo płynów, zwłaszcza wody i dbać o regularność posiłków.

Z innej kategorii: Jak zrobic ciasto do pizzy

Czego powinniśmy unikać?

Przy niedoczynności tarczycy powinniśmy jeść jak najmniej warzyw kapustnych, takich jak brukselka, brokuły, kapusta czy kalafior, ponieważ ograniczają przyswajanie jodu, który jest bardzo istotny przy tym schorzeniu. Unikajmy również produktów sojowych, zmniejszających wydajność tarczycy. Uważajmy też na te z białej mąki i zawierające dużą ilość cukru, ponieważ węglowodany proste mogą sprawiać, że będziemy czuć się jeszcze bardziej zmęczeni.

Jeśli szukasz porady dietetycznej wejdź na Lavito i umów się na wizytę u dietetyka online już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *