Podwyższony cholesterol? Sprawdź, co Ci grozi i jak temu zapobiec!
Niezdrowa dieta6, obfitująca w tłuste potrawy, brak ruchu i siedzący tryb życia to prosty przepis na wysoki cholesterol, który stanowi bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Podwyższony cholesterol to niestety przypadłość coraz większej liczby osób – wbrew powszechnemu przekonaniu, nie tylko otyłych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie mogą być konsekwencje takiego stanu rzeczy, często bagatelizując badanie poziomu cholesterolu.
Tymczasem jego wykonanie i podjęcie kroków pozwalających obniżyć za wysoki cholesterol pozwala uniknąć wielu kłopotów. Pora więc ustalić, jakie objawy mogą wskazywać na wysoki cholesterol i do jakich konsekwencji zdrowotnych może doprowadzić jego zawyżony poziom. Jak obniżyć cholesterol i przywrócić mu prawidłową wartość bezpieczną dla zdrowia?
Czym jest cholesterol i jakie objawy mogą wskazywać na jego podwyższony poziom?
Cholesterol jest substancją niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego produkcja odbywa się głównie w wątrobie. Jego źródłem, poza ustrojem, jest przede wszystkim dieta, zwłaszcza produkty pochodzenia zwierzęcego. Cholesterol wchodzi w skład ścian i błon komórkowych. Jest absolutnie niezbędny do produkowania hormonów, kwasów żółciowych i witaminy D. Organizm, aby mógł należycie spełniać swoje funkcje, potrzebuje jednak niewielkich ilości cholesterolu.
Z innej kategorii: Dieta przeciw rakowi
Jeżeli substancja zaczyna się nadmiernie gromadzić, powoduje wiele groźnych chorób, między innymi zakłóca pracę serca. Zazwyczaj nadmierne odkładanie się cholesterolu przez długi czas przebiega bezobjawowo, co oznacza, że na początku nie zauważamy żadnych symptomów, które mogłyby wskazywać na to, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Jedynym sposobem na ustalenie wartości cholesterolu jest badanie laboratoryjne.
Zewnętrzne objawy wysokiego cholesterolu, które pojawiają się w sytuacji jego znacznego nagromadzenia, to przede wszystkim zgrubienia o żółtawym zabarwieniu, zlokalizowane na powiekach, kostkach, łokciach lub pośladkach, choć symptomy te nie pojawiają się u wszystkich. Pomimo tego, że wysoki cholesterol rzadko objawia się na zewnątrz organizmu, wewnątrz niego zawsze prowadzi do poważnych konsekwencji. W tętnicach zaczynają się tworzyć płytki miażdżycowe, które gromadząc się w skupiska, znacznie ograniczają światło tętnic, uniemożliwiając tym samym prawidłowy przepływ krwi.
Wraz z upływem czasu może dojść do całkowitego zgrubienia tętnic, czyli do miażdżycy, i związanych z nim chorób serca. W tym wypadku podwyższony cholesterol objawia się w postaci dusznicy bolesnej lub dławicy serca (silny ból odczuwany w klatce piersiowej). Jeżeli tętnice ulegną całkowitemu zatkaniu poprzez zanieczyszczenia miażdżycowe, może to skutkować zaburzoną pracą serca, tworzeniem się skrzepów i zatorów uniemożliwiających przepływ krwi (zablokowanie tętnicy wieńcowej), a w rezultacie atakiem serca.
Wysoki cholesterol – przyczyny
Na nieprawidłowy poziom cholesterolu wpływa wiele różnych czynników. Na pierwszy plan wysuwa się jednak niewłaściwy sposób odżywiania. Wyniki badań jasno wskazują na ścisły związek wysokości poziomu cholesterolu i diety. Spożywanie tłustych potraw znacznie podnosi poziom cholesterolu i sprzyja jego odkładaniu się w organizmie. Podobna zależność dotyczy otyłości, również silnie związanej z nieprawidłową dietą. Kolejne czynniki wpływające na podwyższony poziom cholesterolu to zbyt małe ilości lub całkowity brak aktywności fizycznej, wiek oraz płeć (cholesterol gromadzi się nadmiernie wraz z wiekiem), cukrzyca, skłonności genetyczne oraz zażywanie niektórych lekarstw.
Warto przeczytać także: Leczo przepis z cukinią
Jak obniżyć poziom cholesterolu?
Wiele osób, zdając sobie sprawę z poważnych konsekwencji zdrowotnych, szuka odpowiedzi na pytanie, jak zbić cholesterol? Specjaliści zgodnie twierdzą, że warto rozpocząć od zmiany diety. Oczywiście całkowite usunięcie substancji z jadłospisu jest niemożliwe, poza tym jej niewielkie ilości są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Dieta cholesterolowa lub innymi słowy dieta na obniżenie cholesterolu wyklucza wysokokaloryczne potrawy z dużą zawartością tłuszczu. Wiąże się także z większą kontrolą i ograniczeniem spożycia tłuszczy zwierzęcych występujących w codziennym jadłospisie, ponieważ to właśnie one w największym stopniu wpływają na wzrost poziomu substancji we krwi. Należy zastąpić je tłuszczami roślinnymi.
Dieta dobra na cholesterol powinna obfitować w ryby, które dostarczają do organizmu kwasy omega 3 obniżające poziom cholesterolu oraz duże ilości warzyw i owoców. Ponadto powinny się w niej znaleźć produkty bogate w błonnik, a więc pełnoziarniste pieczywo, kasze i inne wysokiej jakości produkty zbożowe. Dieta obniżająca cholesterol powinna zostać uzupełniona dużą ilością ruchu, który pozwala poprawić krążenie krwi i utrzymuje prawidłowy cholesterol na właściwym poziomie.
Dodaj komentarz