Czym właściwie jest metabolizm?

Osoby obdarzone tzw. szybkim metabolizmem mogą jeść dużo, nie muszą specjalnie dbać o aktywności fizyczną, a i tak utrzymują szczupłą sylwetkę.

Warto przeczytać także: Musli domowe przepis

Osoby z wolnym metabolizmem muszą kontrolować ilość jedzenia, zapewniać organizmowi dużo ruchu i regularnie pilnować masy ciała, ponieważ bardzo łatwo przybierają na wadze. Tempo metabolizmu jest w dużej mierze zależne od naszych genów. Jednak na przemianę materii można wpłynąć, chociaż proces ten wiąże się ze zmianą stylu życia i codziennej diety. Jest to jednak wysiłek, który wyjdzie nam na zdrowie.

Metabolizm, czyli przemiana materii, to całość procesów, jakie zachodzą w organizmie, by zapewnić mu energię do prawidłowego funkcjonowania.

Szybkość metabolizmu jest zależna od wielu czynników, takich jak temperatura ciała, aktywność fizyczna, wiek, stan zdrowia, ale przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Kobiety mają z natury wolniejszą przemianę materii od mężczyzn.

Co spowalnia metabolizm?

Ograniczenia kaloryczne

Zbyt mała dzienna ilość kalorii spowalnia tempo wszystkich procesów życiowych organizmu, tym samym ilość spalanej energii jest ograniczona. Stąd bierze się tak powszechny w przypadku tzw. „diet cud” efekt JO-JO. Organizm, czując zagrożenie w postaci braku odpowiedniej ilości pożywienia, przestawia się w tryb głodu. Kiedy zaczynamy zwiększać ilość dostarczanych pokarmów, jeszcze szybciej przybieramy na wadze. Powinno się spożywać przynajmniej tyle kalorii, ile wynosi podstawowa, dzienna przemiana materii. Można ją obliczyć za pomocą wzoru: 24 x masa ciała = dzienne zapotrzebowanie kaloryczne organizmu.

Brak snu

Kiedy śpimy zbyt mało, jesteśmy zmęczeni i jakby„spowolnieni”. Podobnie wszystkie procesy w naszym organizmie zwalniają – również tempo przemian metabolicznych wówczas się obniża.

Stres

Osoby zestresowane mają podwyższony poziom kortyzolu we krwi. Jego nadmiar wpływa na spowolnione zużycia energii, czego efektem jest mniej efektywne spalanie tłuszczu.

Może cię zainteresować: Pyszny Omlet jak zrobić?

Zła dieta

Dieta ma bezpośredni wpływ na nasz metabolizm. Jeśli dostarczamy mu zbyt dużą ilość tzw. „pustych kalorii”, tyjemy, a jednocześnie szybciej tracimy energię. Produkty takie jak słodycze, białe pieczywo, wyroby cukiernicze, słone przekąski, jedzenie z fast foodów i alkohol zmniejszają zdolność organizmu do spalania tłuszczu. Dieta bogata w błonnik, białko i ograniczająca tłuszcze wpłynie pozytywnie nie tylko na nasz metabolizm, ale również ogólny stan naszego zdrowia.

Jeśli chcemy przyspieszyć swój metabolizm, warto zajrzeć na stronę: https://optymalnewybory.pl/jak-poprawic-metabolizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *