Komosa ryżowa wartość odżywcza

Komosa ryżowa wartość odżywcza – sprawdź, dlaczego warto sięgać po nieco zapomnianą i stającą się znowu modną komosę ryżową. Co przygotować z komosy ryżowej?

Co to jest quinoa?

Quinoa kasza nieco bardziej egzotyczna nazwa komosy, którą w Polsce traktuje się, jako popularny chwast, porastający łąki i nieużytki. W innych regionach świata komosy stanowią duży udział w diecie świadomych ich walorów odżywczych konsumentów. Dlaczego warto włączyć do diety potrawy z komosy ryżowej?

Z innej kategorii: Jak zrobić chipsy w domu

quinoa-kolor-2-240x240

Komosa ryżowa wartość odżywcza

Kasza quinoa jest źródłem wartościowego białka i zdrowych tłuszczów oraz odznacza się korzystnym składem aminokwasowym i dostarcza podstawowych witamin i minerałów. Ze względu na swoją wartość odżywczą oraz brak glutenu polecana jest dla chorych na celiakię oraz wszystkich stosujących diety ubogie w pełnowartościowe białko. Komosa ryżowa ma delikatny smak, dlatego warto włączyć ją do diety dzieci, które zwykle niezbyt chętnie jedzą bardziej wyraziste w smaku kasze.quinoa-iStock-000036113374Small

Potrawy z komosy ryżowej

Nasiona komosy możemy wykorzystać np. do przygotowania różnych deserów z owocami i bakaliami. Świetnie komponują się z malinami i truskawkami, orzechami, jagodami czy mlekiem kokosowym. Jadalną częścią komosy są także liście, które stanowiły swego czasu zamiennik szpinaku.

Może cię zainteresować przepis: Leczo przepis z cukinią

Komosa ryżowa białko

Młode liście komosy białej, którą popularnie nazywamy lebiodą znalazły zastosowanie, jako składnik sałatek i surówek. Nasiona komosy sprawdzą się także, jako składnik farszu do gołąbków czy faszerowanej papryki lub cukinii, a także mogą zastąpić ziemniaki, które nadal przodują, jako dodatek do mięsnych dań. Wyśmienicie smakują dodane do sałatek oraz, jako zamiennik ryżu w potrawach jednogarnkowych.

Komosa przepisy

Przepis na deser z komosy – składniki:

  • szklanka ugotowanej komosy
  • garść rodzynek
  • kilka posiekanych orzechów włoskich
  • świeże owoce np. jagody, maliny lub poziomki
  • 2 łyżki mleka kokosowego

z12413318Q

Komosa ryżowa przygotowanie

Ugotowaną komosę połącz z pozostałymi składnikami. Dokładnie wymieszaj. Deser możesz dosłodzić łyżką miodu lub brązowym cukrem. Udekoruj listami świeżej mięty. Przed podaniem chwilę schłodź w lodówce.

Właściwości komosy ryżowej w 100g
Wartość energetyczna – 120 kcal

Białko – 4,40 g
Węglowodany – 21,30 g
Tłuszcz – 1,92 g
Błonnik – 2,8 g

Witaminy


Tiamina – 0,107 mg
Witamina E – 0.63 mg
Niacyna – 0.412 mg
Witamina B6  – 0.123 mg
Kwas foliowy –  42 μg
Ryboflawina – 0.110 mg
Witamina A – 5 IU

Minerały:


Magnez  – 64 mg
Potas  – 172mg
Żelazo  – 1,49 mg
Fosfor – 152 mg
Sód – 7 mg
Cynk  – 1,09 mg
Wapń – 17 mg

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *