5 porad dotyczących przechodzenia na jedzenie ekologiczne

Jedzenie organiczne – W dzisiejszych czasach ludzie mają wielką obsesję związaną z “zielonym” i “zdrowym” jedzeniem – na nich się jednak nie kończy. Producenci, sklepy oraz etykiety na produktach – to wszystko chce mieć związek ze zdrowym odżywianiem. Możesz zobaczyć jedzenie podzielone na takie kategorie, jak: organiczne, z niskim cholesterolem, bez cholesterolu, o obniżonej zawartości tłuszczu, bez tłuszczu, bez cukru i tak dalej. Jak zatem określić, która z tych opcji jest najlepsza? Z czego mogłaby się składać ekologiczna dieta?

Co to jest żywność ekologiczna? Przeszukałam Internet w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania i przygotowałem listę 5 najlepszych porad dotyczących układania ekologicznej diety – organiczna żywność.

Przepisy zdrowa żywność

1. Uważaj na porcje – Jednym z podstawowych kroków w tworzeniu zdrowszej diety jest nie tylko uważanie na to, co się je, ale także ile tego się je. Aby utrzymać porcje jedzenia pod kontrolą, wszystkie przepisy “przepoławiaj”, dodając o połowę mniej składników, podawaj mniej jedzenia, a nawet zastanów się nad zakupem podzielonych na sekcje talerze. Nie ładuj zbyt wiele jedzenia na talerz, gdyż będziesz czuł się zobowiązany, by je zjeść. Jeżeli sądzisz, że zjadłeś wystarczająco jeszcze przed wyczyszczeniem talerza, nic się nie stanie, jak zostawisz na nim trochę resztek!

Zdrowe produkty żywnościowe

2. Unikaj przetwarzanego jedzenia – To nie powinno być w ogóle przez ciebie przemyślane – jakiekolwiek jedzenie, które jest zapakowane w pudełka, torebki czy puszki powinno być wyeliminowane. Wyrzuć zupę z puszki i przygotuj własną, od zera. Odłóż pudełko utłuszczonych ziemniaków i kup te “prawdziwe”. Jeżeli natomiast zobaczysz McDonalda, KFC lub inną restaurację fast foodową, po prostu przejedź koło niej. Fast food to jedna z najgorszych rzeczy dla Ciebie – niezależnie od tego, co mówią reklamy. Zwierzęta są traktowane z okrucieństwem, a sama produkcja nie odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska. Mimo wszystko jeśli będziesz musiał odwiedzić tego typu miejsce, kup sałatkę lub cokolwiek innego, co nie zawiera mięsa.

Zywnosc bio

3. Kupuj produkty zaznaczone logo “Fairtrade” – Jedzenie, które jest oznaczone logo “Fairtrade” są świetne – dlaczego? Otóż te produkty, które posiadają ten znak niemal zawsze są wyprodukowane według wysokich ekologicznych standardów. Metody wykorzystywane do hodowania i zbierania jedzenia zazwyczaj wymagają mnóstwo pracy oraz kładą nacisk na ochroną środowiska, jak na przykład chronienie przed erozją, ochrona lasów i wód, a także eliminowanie użycia chemikaliów. Dodatkowo wszyscy pracownicy “zamieszani” w produkcję zarabiają odpowiednio do swojego wkładu – tego możemy być w tej sytuacji pewni.


Zywnosc organiczna

4. Kupuj produkty lokalne i organiczne – Lista z ekologiczną dietą bez tego typu punktu nie byłaby w stanie powstać. Po pierwsze, kupowanie lokalnych produktów wspiera lokalnych farmerów i producentów. Dodatkowo wyklucza potrzebę przetwarzania jedzenia – jego pakowania oraz dostarczania setki kilometrów od ich miejsca powstania. Dlatego też eliminuje się emisję dwutlenku węgla. Po drugie, organiczne jedzenie oznacza, że zostało ono wyhodowane i zebrane w najzdrowszych, najbardziej przyjaznych środowisku warunkach. Ponadto organiczne jedzenie zawiera mięso – wielu ludzi uważa, że jeżeli chcesz być na diecie ekologicznej musisz nie jeść mięsa.

Rynek żywności ekologicznej w polsce

Nie jest to prawda – zgoda, owoce i warzywa są zdrowe, jednak mięca i produkty odzwierzęce (mleko, ser, jaja) również posiadają swoją wagę i nie powinny być kompletnie eliminowane. Poszukaj zatem mięsa oznaczonego jako organiczne lub ekologiczne. Zazwyczaj oznacza to, że zwierzęta prowadziły zdrowy i pozbawiony cierpienia styl życia. Zakupy polecam robić w dobrych ekologiczne sklepy, ja robię w eko sklepie JemCoDobre.pl

Zdrowa żywność ekologiczna

5. Uprawiaj własny ogródek! – Zdecydowanie najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić na “zielonej diecie” jest założenie i uprawianie własnego ogródka. Na początek zasadź kilka drzewek owocowych, a nawet zakup kilka kur lub gęsi, jeżeli masz na to odwagę. Wytwarzanie własnego jedzenia to wspaniała praktyka: sam wybierasz, co chcesz hodować każdego sezonu. Sam jesteś w stanie zerwać owoce i warzywa, gdy te dojrzeją lub zajdzie na nie potrzeba (np. zioła) i sam jesteś w pełni świadomy wszystkich metod, które wykorzystałeś przy uprawianiu ogródka. Trzymanie kilku kur nieopodal jest wspaniałą praktyką, nawet jeśli nie zamierzasz ich zjeść.

Naturalna żywność

Wspaniale sprawdzają się w nawożeniu gleby, nie wspominając już o satysfakcji płynącej ze stworzenia posiłku w całości pochodzącego z przydomowej uprawy. Jeżeli nie jesteś wystarczającym szczęściarzem, by mieć miejsce na własny ogródek, zobacz, czy nie jesteś w stanie zakupić działki. Mimo wszystko zawsze możesz zasadzić coś w doniczce i postawić na oknie. Zioła i marchewki i w takich warunkach sobie poradzą.

To tyle, jeżeli chodzi o listę. Jeżeli planujesz stworzyć swoją własną ekologiczną dietę, mam nadzieję, że te porady pomocą Ci rozpocząć ten proces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *