Dzienne zapotrzebowanie na błonnik
Błonnik działanie – choć nie odżywia naszego organizmu i tak spełnia ważną rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Dlaczego należny pamiętać o włączeniu do codziennej diety źródeł błonnika? Co zawiera duzo blonnika?
Czym właściwie jest błonnik pokarmowy? Dlaczego warto włączyć pokarmy go zawierające do codziennego menu? Sprawdź jak on działa i ciesz się zdrowiem oraz witalnością każdego dnia.
Błonnik właściwości
Błonnik pokarmowy występuje w większości w produktach roślinnych, jednak spotkamy go także w chitynowych pancerzykach morskich skorupiaków. W skład błonnika pokarmowego wchodzą różne związki, których cechą wspólną jest to, iż nie są one trawione przez człowieka, gdyż zawarte w przewodzie pokarmowym enzymy nie są w stanie ich rozłożyć.
Z innej kategorii: Sałatka z miksem z ziemniaków i czosnku
Błonnik dawkowanie
Z tego właśnie względu błonnik pokarmowy działa na nasz układ pokarmowy w sposób oczyszczający – jak miotła usuwa przylegające do ścianek jelit złogi kałowe, a także pomaga regulować metabolizm, usprawnia pracę układu pokarmowego oraz przeciwdziała zaparciom i usprawnia oczyszczanie się organizmu z gromadzonych w nim toksyn, które powstają wskutek przemian metabolicznych.
W czym występuje błonnik
Wśród różnorodnych substancji określanych wspólnym mianem błonnika pokarmowego wyróżnić możemy m.in.:
- Celulozę
- Hemicelulozy
- Ligninę
- Pektyny
- Gumy i śluzy roślinne
Pod względem właściwości błonnik dzielimy na błonnik rozpuszczalny i błonnik nierozpuszczalny w wodzie.
Błonnik pochodzenia roślinnego w medycynie i dietetyce określany jest mianem pokarmowego, na rynku znajdziemy także błonnik (funkcjonalny) suplementarny.
Zapotrzebowanie na błonnik
Ze względu na swoje właściwości błonnik pokarmowy działa na wielu płaszczyznach i pozwala regulować oraz usprawniać pracę nie tylko układu pokarmowego. Dieta bogata w błonnik ma także znaczenie prozdrowotne, gdyż m.in.:
- Reguluje poziom ciśnienia tętniczego
- Pomaga obniżać i utrzymać właściwy poziom glukozy we krwi
- Zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów jelita grubego oraz żołądka
- Wspomaga utratę wagi podczas odchudzania
- Przywraca perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom
- Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu oraz trójglicerydów
- Wiąże jony sodu pochodzące z diety
- Pomaga ograniczać apetyt
- Przyśpiesza metabolizm
Błonnik pokarmowy stosowany jest zarówno w medycynie, jak i dietetyce od wielu lat. W czym jest blonnik? Jakie produkty spożywcze są szczególnie polecane, jako wartościowe źródło błonnika?
Warto przeczytać także: Banany – źródło zdrowia i witalności
Błonnik pokarmowy produkty
Źródła błonnika rozpuszczalnego w wodzie:
- Babka płesznik
- Rośliny strączkowe np. fasola
- Ziarno owsa
- Warzywa – kalarepa, brokuły, marchew, bataty, pasternak, seler, cebula, karczochy
- Owoce m.in. morele, brzoskwinie, śliwki, jabłka, gruszki, banany
Źródła błonnika nierozpuszczalnego w wodzie:
- Pełne ziarna
- Owoce pestkowe np. maliny, jeżyny, agrest, kiwi
- Orzechy
- Otręby
- Warzywa m.in. pomidory, szpinak, kalafior
Aby móc czerpać odpowiednią ilość błonnika z diety warto zadbać o spożywanie jak najbardziej urozmaicanych posiłków, które będą uwzględniał owoce i warzywa z błonnikiem, pełne ziarna, rośliny strączkowe oraz otręby i płatki owsiane błonnik.
Warto przeczytać również: Majeranek – ciekawostki i wartości odżywcze
Niedobór błonnika
Niedobór błonnika w diecie skutkuje spowolnienie procesów trawiennych , sprzyja zaparciom oraz w znaczny sposób upośledza działanie organizmu, jednak nie oznacza to, że możemy spożywać błonnik w nadmiarze – zarówno niedobór, jak i nadmiar tego składnika diety szkodzi, dlatego najlepiej zachować umiar i nie przekraczać dziennej zalecanej dawki spożycia.
Dzienne zapotrzebowanie na błonnik to około 20-40 g – taką dawkę dla osoby dorosłej zaleca Światowa Organizacja Zdrowia – WHO.
Dodaj komentarz